Люди сплять з увімкненим світлом з різних причин. Комусь важко прокидатися вранці із задернутими шторами, хтось живе не один і не може контролювати всі джерела світла. А деякі взагалі бояться темряви. Як би там не було, а такий відпочинок може завдати більше шкоди, ніж користі. Як так?
Організм влаштований так, що якісно відпочити може тільки в повній темряві. Причому надмірне освітлення здатне негативно вплинути на сон не лише під час сну, а й незадовго до відходу до нього.
Як світло впливає на сон?
Справа в тому, що дуже важливі речовини (у тому числі мелатонін) утворюються в епіфізі (або шишкоподібній залозі) виключно у темряві. Якщо темряви під час сну немає, то важлива регулююча функція шишковидної залози порушується, гормону сну утворюється мало, утруднюється засинання, а сам сон стає поверхневим. І все це спричиняє різні несприятливі наслідки.
1. Порушення харчової поведінки
Не відпочивши як слід під час сну, організм вимагає швидкої енергії, солодкого та вуглеводів. Причому апетит розганяється саме у другій половині дня. А це пряма дорога до збільшення ваги.
2. Порушення обміну речовин
Вчені зі Школи медицини в Чикаго з’ясували, що сон при додатковому світлі негативно впливає на метаболічні процеси. У тому числі провокує інсулінорезистентність, що у довгостроковій перспективі може призвести до цукрового діабету. При цьому, щоб викликати стрибок інсуліну під час експерименту, знадобилася лише одна ніч із включеним світлом.
3. Підвищення тиску
Відпочинок при штучному світлі сприяє підвищенню артеріального тиску та рівня холестерину. Також може викликати зміни у судинах, які згодом перетікають у серйозні захворювання.
4. Зниження настрою
Увімкнене світло призводить до порушень сну, а це, у свою чергу, позначається і на працездатності, і на настрої. Якщо це відбувається регулярно, нестача здорового нічного відпочинку здатна спровокувати депресивні стани та розлади.
5. Погіршення імунітету
Нестача сну або неякісний відпочинок може негативно позначатися на роботі імунної системи, у тому числі імунної відповіді на вірусні та онкологічні захворювання.
Важливо розуміти, що для шишковидної залози важлива не тільки повна темрява під час сну, але й регулярність наступу цієї темряви, тобто сон в один і той самий час. І інший цікавий момент: потрібна не тільки повна темрява під час сну, а й достатня кількість денного світла під час неспання.
А якщо хочеться спати вдень?
Якщо нічного сну було достатньо, але все ж таки захотілося подрімати, блекаут штори і маска необов’язкові. Інша річ — якщо йдеться про тих, хто працює на нічну зміну. Їм під час денного сну необхідно забезпечувати повне затемнення, а робочий час використовувати спеціальне освітлення, щоб компенсувати нестачу сонячного світла.