Вихід із «зони комфорту» завжди є стресом для організму. Це твердження відноситься і до зміни в раціоні та режимі харчування людини. Під час стресу в організмі підвищується рівень гормону стресу – кортизолу, який регулює обмін речовин, а також відповідає за гарний сон.
При підвищенні рівня кортизолу людина стає дратівливою, її мучить безсоння, крім того, стає складніше скинути зайві кілограми. Як правило, за нормалізації харчування ми прагнемо себе в чомусь обмежити, що викликає стрес. До таких обмежень відносять таке.
1. На першому місці стоїть категорична відмова від деяких продуктів, наприклад, від солодкого, борошняного. Якщо ми щось забороняємо собі, це, безперечно, викличе протест із боку нашої підсвідомості.
Рекомендація: не забороняйте собі їсти якісь конкретні продукти, тим більше, що у невеликих кількостях солодке чи борошняне не протипоказано. Варто вибирати якісні продукти та прислухатися до своїх відчуттів. Намагайтеся перейти до усвідомленого харчування.
2. Другим за поширеністю обмеженням є режим харчування, а саме, не їсти після 18:00. Це твердження нічим не обґрунтоване, тим паче у сучасному ритмі життя.
Рекомендація: не слід лягати спати з повним шлунком, але й голодним не рекомендується, тому що ви довго не зможете заснути, що також є стресом для організму. Рекомендується легка вечеря приблизно за дві години до сну (при цьому час доби не відіграє жодної ролі), а перед сном можна випити заспокійливий відвар із трав (якщо у вас немає протипоказань).
Крім зниження стресу в процесі нормалізації харчування можна рекомендувати наступне:
- намагайтеся урізноманітнити своє харчування, вводьте у свій раціон нові продукти хоча б один раз на тиждень, вибирайте фрукти, овочі, злаки, бобові, ягоди, трави, кисломолочні продукти у натуральному вигляді, пробуйте різноманітні варіанти їх приготування;
- не змушуйте себе, наприклад, якщо ви не можете їсти вівсяну кашу, не робіть цього;
- красиво сервіруйте свої страви, навіть якщо цього ніхто не бачить, отримуйте естетичне задоволення від харчування;
- займаєтеся своїми улюбленими хобі, це дасть відразу два позитивні ефекти: ви отримаєте заряд позитивних емоцій, а також ви не будете їсти через нудьгу.
Таким чином, медики рекомендують не зациклюватися на їжі, отримуйте більше позитивних емоцій, слухайте свій організм, тоді легко зможете привести своє харчування в норму без стресу.