Факти про людський мозок, які змінить ваше життя
Уявімо, що мозок це м’яз. А м’яз можна і треба тренувати. Тільки на відміну від біцепса, він не буде рельєфно і наочно накачений, а залишиться точно в такому ж фізичному стані, як і до тренувань. Просто ваше життя зміниться на краще.
Перший факт. Для мозку все одно – реальність чи уява.
Для нього ці два поняття ідентичні. Мозок однаково реагує (в частині події, що відбулася) на те, що ви бачите, відчуваєте і про що фантазуєте. Тобто, чи відбулася подія у вашому житті, чи ви її тільки вигадали – він сприймає і те й те, як факт. І якщо усвідомити це, то можна легко лікувати себе (у фізичному та психологічному аспекті), так званим ефектом плацебо.
Ефект плацебо, перекладається, як «одужаю». За допомогою абсолютно нешкідливого препарату, простої води чи установки можна вилікуватись. Так, людям простіше вірити у пігулку, панацею від усіх бід. Та й охоче вони довіряють професору в білому халаті, що простягає чарівну пігулку, ніж собі. І ця віра в професора і його таблетку дає той ефект плацебо, тобто людина одужує.
А те, що це була склянка води, чи вітамінка і заварена ромашка – не має жодного значення. На даний момент це панацея, і вона реально допомагає. Не треба шукати професора з його чаклунством, треба довіряти собі і вірити в себе. Стати тим самим лікарем для себе: нафантазуйте собі своє одужання і станьте здоровим.
Але фантазія стане реальністю, тільки якщо ви знатимете напевно, що це панацея. Саме знати, а не вірити. Тим більше, якщо ви щось говоритимете або робитимете з невірою, то це марна трата часу. Болить голова, взяли «цитрамон», ковтнули і за 20 хвилин головний біль пройшов. Тому що ви знали, що біль має пройти, це факт, а інакше просто не може бути. Запевняю вас, якби там була звичайна аскорбінка – ефект був би той самий.
Але точно з таким самим успіхом можна і захворіти. Притягнути до себе хворобу, увібрати в себе та стати хворим. Якщо є ваш посил своєму мозку, – «я промочив ноги і тепер точно злягу з застудою». Запевняю вас – точно зляжете. Вирішувати вам – здоровим вам бути чи хворим.
Ви, напевно, зустрічали людей, які дивляться на світ через рожеві окуляри, які літають у хмарах і за наявності безлічі фактів смутку (на ваш погляд) у них завжди чудовий настрій.
І напевно зустрічали тих, про яких говорять «з жиру біситься», «сам не зрозуміє, чого хоче», «живе в шоколаді, а гнівить Бога», тобто все у них (знов-таки на ваш погляд) добре, а вони у печалі. Все дуже просто, перші відчувають радість від мрій, і в організмі виробляється гормони щастя – ендорфін, серотонін і дофамін.
Другі – не виробляють гормони щастя, а натомість плодять гормон болю та нещастя – енкефалін. А гормони це вже щось матеріальне, яке можна (в лабораторних умовах) помацати приладами. Тобто, було ніби нічого, а стали гормони, які і лікують чи калічать ваш організм.
Пам’ятаєте Кашпіровського, Чумака? Адже працювали установки через телевізор. А чому? Тому що людина лікувала себе сама за допомогою ефекту плацебо. А тепер випийте склянку води з вашою установкою.
Другий факт. Ви бачите саме те, про що думаєте найчастіше.
У житті мільярди моментів, але помічаємо ми обрані. Ми вибірково підходимо до того, що бачимо. Ось ти йдеш вулицею, і назустріч йдуть усі худенькі дівчата. Вони все худші за тебе. А чому? Тому що ти зараз займаєшся схудненням та обираєш саме їх із натовпу, адже на тобі зайвих 5 кг. Вони тобі як стимул. Або навпаки, ти йдеш і бачиш навколо одних товстушок. А чому? Тому що на тобі ці ж 5 кг зайвої ваги, але ти вважаєш, що ти в нормі, тому що навколо всі товщі за тебе. Потік людей той самий, у ньому є і худенькі і товстушки. Але ти бачиш тільки тих, кого вибрала, щоб бачити.
Людина вибирає те, що їй бачити. Вона бачить, а значить, це підтверджує внутрішній настрій. Пам’ятаєте, як із дитячого анекдоту про конячку? У сім’ї було двоє синів, один песиміст, а другий оптиміст. Батьки мали гроші лише на один подарунок на новий рік, і вони вирішили порадувати сина-песиміста. А син-оптиміст і так знайде, чому порадіти. Вони купили дерев’яну конячку і поставили під ялинку від Діда Мороза для песиміста, а для оптиміста поклали купу сіна. І ось песиміст плаче, у нього штучна конячка. А оптиміст радіє, у нього жива – просто зараз втекла. Як ви розумієте, ніхто з боку, навіть дуже близький і рідний, не може змусити вас змінити точку зору, ні в одну, ні в іншу сторону. Тільки сама людина!
Кожен бачить те, що хоче.
Хоча слово «хоче» тут недоречно, правильним сказати – бачить те, на що він запрограмував свій мозок. Ми ж не хочемо йти за потребою, коли транслюють головний матч із футболу, але йдемо, бо цього вимагає організм. Це не ми хочемо, це програма. Так і з тим, що ми бачимо. Ми начебто не хочемо цього бачити, але бачимо. Бачимо, отже, у цьому переконуємось. Ми можемо переконатися в поганому, а можемо в доброму, дивлячись на ту саму ситуацію.
Той самий день, але всі бачать його по-різному. Навіть ти сам можеш побачити його по-різному залежно від того, яка програма включена до мозку.
Дивлюся за вікном дощ, ворони каркають, а потім придивилася – весна йде, трава з’являється, пташки співають. Придивіться уважно і ви побачите, що світ має багато яскравих і красивих фарб, навіть коли інші бачать лише похмурі сірі тони.
Це дуже важливо знати! Вибратися зі стресової ситуації можна, якщо перепрограмувати своє мислення.
Потрібно запустити програму, яка показуватиме вам хороше. Важко, але ніхто не казав, що це буде легко.
Дайте собі установку на позитив і шукайте тих, хто це вже має. Збирайте чужі історії, колекціонуйте чужі перемоги. Якщо у них вийшло, то вийде і у вас. Вони змогли це реально. Пам’ятаєте про худих та товстушок? Спочатку має бути установка “змінити те, що є”, а установку “і так зійде” треба відформатувати. Ви не згодні з тим, що ви товстий, бідний, хворий та нещасливий. Не згодні! Потім ви колекціонуєте історії тих, хто гарний, успішний, багатий. Помічаєте їх довкола. Розумієте, їх багато. Переймайте досвід.
Головне на цьому етапі не дати слабину, а слабина це заздрість. Правильно ставте собі питання, не «чому йому все, а мені нічого?!, а «що мені потрібно зробити, щоб стати таким самим чи краще?» І коли питання буде сформульовано правильно, ваш мозок вам сам підкаже відповіді. А результатом буде те, що ви бачитимете навколо себе успішних, можливо зміниться ваше коло спілкування, і в результаті ви бачитимете себе успішним. А найголовніше, ви справді таким будете.
Третій факт. Більшість життя мозок працює на автопілоті
Середньостатистично людський мозок за добу генерує близько 60 тис. думок. Так, генерує, виробляє, народжує, знову створює, але близько 70% думок будуть тими самими, що й учора, тобто тими, що згенеровані вчора. У чому фокус? В автопілоті. Мозок запам’ятав учорашню програму, і сьогодні 70% доби її крутив. Навіть, якщо у вас сьогодні відмінний посил змінити життя на краще, а вчора ви весь день нудилися, то, на жаль, сьогодні ви все одно будете переважно нудьгувати, відсотків на 70%.
Але, продовжуючи думати про хороше сьогодні, завтра нудьгуватимете ви вже 50%. Отже, не за горами той день, коли мозок на автоматі генеруватиме відчуття щастя. А для цього його потрібно починати програмувати саме зараз, у цьому легко допоможуть два перші факти.
Перший – навчитися навіть поганого дня представляти хороший день. Другий – навіть у поганому дні бачити гарне.
А тепер на прикладі. У вас був невдалий день і, до всього, ви потрапили під дощ і промочили ноги. Повернулися додому, поставили туфлі сушитись, а ноги попарили. Можна піти в глухий штопор і почати шкодувати і нудьгувати. Але завтра буде новий день і буде він набагато кращим, але ваш мозок видасть практично сьогоднішню програму невдачі і щастя буде скасовано. Але пам’ятаючи про перший факт, можна бігти під дощем і візуалізувати, як ви відпочиваєте на морі – сонце, море, пляж, тепло, мартіні з трубочкою і т.д.. Так, ви так само бігтимете під дощем, але вам організм виробить гормони щастя. А пам’ятаючи про другий факт, можна бігти під дощем, але бачити хороше. Зате ваша голова суха, бо ви взяли парасольку. Ви молодець. Попарили ноги – чудово! Ви вдома, в теплі та труднощі позаду. Ви все подолали, і тепер можна розслаблятися і т.д.
Коли настає смуга невдачі, дуже допомагає зміна обстановки. Кажуть кудись поїхати, щоб «прочистити» мізки, щоб у новому місці почати запускати правильний автопілот. Адже в звичайній обстановці, там, де вас спіткали труднощі, кожна річ, запах, слово вас повертатиме в погані миті і ви самі того не бажаючи запускатимете програму самознищення.
Негативні думки створюють стрес, навіть якщо реальної причини немає. Це так звані вигадки поганого: “а раптом“, “а якщо знову” “а якщо і в мене так само“. Ці «вигадки» реально можуть знизити імунітет і ви занедужаєте, якщо «натягуватимете і приписуватимете» собі хвороби.
Також ці «вигадки» запрограмують мозок на негатив, і з цією програмою працюватиме ваш автопілот. Наприклад, ви ревниві, причин для ревнощів немає, але ви їх собі уявляєте.
Перший факт – ви нафантазували і втратили гормони щастя і стали виробляти гормони нещастя. Отже, ви нещасні.
Другий факт – ви бачите у всьому підтвердження невірності, навіть тоді коли її апріорі немає, тому що ви бачите те, що хочете бачити. Ви знаходите подвійний сенс у словах, чіпляєтеся до фільмів, пісень, проектуєте чужі зради на свою половину (всі жінки/чоловіки однакові) і т.д.
Третій факт – на 70% мозок працює на автопілоті, а цей автопілот впевнений у зраді другої половини або впевнений у готовності до зради. І скажіть, куди заведуть такі стосунки? Тоді, коли причин для нещастя немає, людина собі їх створила з нічого і реально стала нещасливою.
Найголовніше, це навчитися тренувати свій мозок. Тренувати на добрі думки. Змушуйте мозок реєструвати позитивні думки.
Наповнюйте автопілот хорошими думками (перший та другий факт). Чим частіше і старанніше ви тренуватимете мозок, тим швидше і простіше у вас це виходитиме. Бо далі автопілот почне працювати над вашим відчуттям щастя, а не навпаки.
Четвертий факт. Свій мозок потрібно періодично відключати
Це не означає, що відключати мозок повністю (та це й неможливо), всі функції, спрямовані на роботу організму, будуть працювати, а вам потрібно відключати саме думки. Звісно ж, погані думки. Як це зробити, якщо вони весь час лізуть у голову? Для цього є такі методики, як медитація, читання афірмацій (мантри позитиву), йога та багато інших.
Прочитайте правильну книгу, перегляньте правильний фільм, відвідайте правильні семінари та курси, поговоріть з правильними людьми. Що саме буде правильно, важко сказати. Іноді правильними зараз будуть ті люди, які вас «заб’ють» своїми проблемами, іноді ті, які покажуть/поділяться з вами своїм щастям, іноді ті, які не знатимуть про ваші проблеми, і з ними ви почуватиметеся звичайною людиною. Як правило, саме останні і є саме тими правильними в даний момент для вас. Не завжди тужити на пару або спілкуватися з тими, хто знає про ваші біди, але навмисне голосно радує вас – найкращий варіант. Людям властиво шкодувати, але жаль тут буде на шкоду.
Щодо «правильного» семінару чи курсів. Найкращий варіант, це не означає піти на курси зі зняття стресу. А скоріше, найкращим буде піти на курси зі спецій, або з приготування піци. Та й книги не повинні бути філософськими, глибокими та психологічними. Скоріше правильною книжкою, може виступити «короткий курс зі складання буриме», наприклад. А правильним фільмом може виступити фільм жахів чи трилер. Не дарма вигадали в Іспанії бій биків, люди дивляться на смерть інших і забувають про свої біди. Підсумовуючи, можна сказати – робіть все, що завгодно, тільки не шкодуйте себе, не думайте про свої проблеми, а зациклюйтеся над зовсім чужим вам в даний момент ситуаціями/течіями.
Виберіть правильний відпочинок, бажано активний: лижі, дайвінг, походи в гори. Нехай відпочинок буде екстремальним та навантаженим подіями. Робіть все, що завгодно, головне, щоб процес поглинав вас повністю, тоді негативним думкам буде складно просочитися в мозок. Чим частіше ви зосереджуватиметеся на тих процесах, які фізично зараз відбуваються у вашому житті, тим ефективніше «прочищатимуться» мізки.
Почніть якийсь процес прямо зараз і ви побачите наскільки швидко ви вийдете зі штопора негативних думок. Такий процес «прочищення» мозку дасть ще один дуже суттєвий плюс. Ви станете переможцем. Або ви підкорите гірські вершини, або станете відмінним дайвенгістом, або отримаєте сертифікат кінезіолога і далі допомагатимете собі та іншим. У вас буде ще одна перемога, і ви зможете пишатися собою.
Ви зрозумієте, що світ прекрасний і в ньому стільки дивовижного і ще не пройденого вами. І ви усвідомлюєте, що зациклюватися над тим, що змінити не можна, не просто марнування часу, а вбивство вашого завтрашнього щасливого дня. Не вбивайте його! Дозвольте йому бути таким, яким він має бути щасливим.
П’ятий факт. Мозок можна змінити фізично
Примушуйте мозок генерувати нові нервові зв’язки! Розумова діяльність добре з цим справляється. Цей процес у мозку називається нейропластичністю. Це працює в такий спосіб. Якщо ви зациклюєтеся на тому, що ніколи не зможете купити собі будинок, то згодом ви тільки укріпитеся в цьому висновку. І це стане фактом.
А якщо ви будете уявляти, візуалізувати до дрібниць ваш будинок, і врешті-решт дасте встановлення мозку «у мене буде свій будинок!», то ваш мозок почне будувати до цієї думки нові нейронні зв’язки. А нейроновий зв’язок, це цілком матеріальна річ, тобто має матерію. Ви самі не помітите, як перед вами відкриються нові перспективи і відкриються нові горизонти. Мозок, як ваш особистий всесвіт виконує бажання, в результаті обов’язково перетворить бажання на реальність.
Інакше кажучи – виконає установку. Але, не забувайте, що не сказана вголос фраза, «у мене буде все добре!», а дійсне, стовідсоткове переконання, в тому, що у вас буде все добре, є установкою. Це складно, але воно працює! Не треба говорити і не вірити, треба говорити та знати це напевно. Будьте щасливі!