Навіть якщо ви повністю відмовилися від алкоголю, це зовсім не означає, що в організм перестав потрапляти спирт. Ця речовина міститься і в звичних продуктах, але в менших дозах. За словами експертів, спирт може опинитися у продуктах двома способами:
- це рецептурний компонент, тому його обов’язково додають на виробництві та заявляють про це у складі;
- спирт утворюється внаслідок бродіння компонентів у складі продукту.
Існує документ, який регулює продукцію, в якій присутній спирт. Але при цьому такі вироби не мають статусу „алкогольної продукції“. Наприклад, це випічка. Багатьом знайомий кондитерський виріб під назвою „ромова баба“, цей кекс містить спиртове просочення, що якраз передбачено технологією приготування.
- Квас, кефір, айран, тан, кумис, ацидофілін. Ці напої виробляються на основі бродіння – молочного та спиртового. При бродінні виділяється вуглекислий газ та етиловий спирт. Перший виходить бульбашками, які надають невелику газованість, а другий залишається у продукті. У кисломолочних продуктах міститься від 0,07% до 0,2% спирту у нормальному стані та до 3% при тривалому зберіганні за кімнатної температури.
- Квас. У цьому напої концентрація спирту трохи вища, ніж у молочних продуктах, тому зараз її намагаються штучно обмежувати до 1,2%. Однак домашній напій може легко містити до 3% спирту.
- Фрукти. Коли вони починають перезрівати, то в продуктах починається той самий процес бродіння. Особливо яскраво виражено це в банані: в стиглому стані в ньому міститься крихітна доза етанолу, а при перезріванні до чорної шкірки вона різко збільшується. Так, за вмістом спирту п’ять «чорних» бананів дорівнюють приблизно 250 мл пива.
- Соки фруктові. Процес бродіння запускається після розкриття упаковки та прискорюється, якщо зберігати напій за кімнатної температури. Згідно з дослідженнями, у різних соках може міститися до 1% алкоголю: у виноградних – 0,29-0,88%, у яблучних – 0,06-0,66%, у апельсинових – 0,16-0,73%. Саме тому важливо тримати відкриті соки у холодильнику: низька температура гальмує процес бродіння.
- Соєвий соус. Ще один продукт бродіння. Тільки цього разу в реакцію вступають соя, пшениця та сіль. Приготовлений за традиційним рецептом соус може містити 15-2% спирту.
- Соління. Мариновані огірки та помідори, квашена капуста – все це також містить невеликі дози алкоголю через окислення та бродіння. Саме тому багато хто так любить їх використовувати як закуску: сорокаградусний алкоголь заїдається «двохградусними» овочами.
- Випічка. Багато видів десертів, не кажучи вже про цукерки з лікером, додають алкоголь навмисно. Він дозволяє зробити пісочне тісто ніжнішим і хрустким. Під час теплової обробки майже весь спирт випаровується, але невеликий відсоток алкоголю може залишитися.
- Сирний фондю. Дивно, але факт: спирт у сирі перешкоджає його згортанню, тому часто у фондю додають алкоголь, щоб покращити смак страви.
Чи можна сп’яніти від «спиртових» продуктів
Теоретично, звісно, можна. Однак для цього доведеться дуже постаратися, адже відсоток спирту в їжі мінімальний.
Наприклад, щоб відчути ефект як від 400 мл вина, потрібно випити 11 літрів кефіру —навряд чи ви любите його настільки. З бананами теж не легше: дорослому чоловікові, щоб відчути наявність у них спирту, потрібно з’їсти від 20 перестиглих фруктів.Тільки тоді відчуватиметься втрата координації та загальмованість реакції, як від вживання алкогольних напоїв.
Загалом вживати такі продукти безпечно. Варто бути обережним лише у деяких випадках.
- Перед тим як сісти за кермо. Не варто відразу після склянки кефіру або салату з квашеною капустою вирушати в дорогу: ще хвилин п’ятнадцять після вживання алкотестер може перевищувати норму показника 0,3 проміле. Проте за півгодини-годину від них уже не залишиться і сліду.
- Якщо ці продукти їсть дитина. Діти сприйнятливіші до спирту, тому годувати їх потрібно з обережністю і в невеликих кількостях.
- Якщо є онкологічні захворювання чи схильність до них. Етанол є одним із найнебезпечніших канцерогенів. Вони провокують мутацію клітин, які починають неконтрольовано ділитися та утворюють ракову пухлину. Звичайно, це не єдиний фактор розвитку хвороби, і навіть від двадцяти перестиглих бананів рак одразу не з’явиться. Однак за наявності додаткових факторів ризику вони можуть стати спусковим гачком. Тому варто бути уважнішими до себе і регулярно проходити профілактичний медичний огляд, якщо за інших обтяжуючих обставин ви не уявляєте життя без квасу або соєвого соусу.
- Якщо ви боретеся з алкогольною залежністю. Навіть невелика доза спирту, що потрапила в організм, може спровокувати колишнього алкоголіка та спричинити зрив.
Здоровій людині ці крихітні дози спирту не зашкодять. Навпаки, багато цих продуктів вкрай корисні. Наприклад, кефір містить велику кількість пробіотиків та благотворно впливає на мікрофлору кишечника. Як наслідок, він попереджає розвиток кишкових інфекцій та підвищує імунітет.
Квашена капуста покращує метаболізм, містить високу концентрацію вітаміну С, кальцію та калію. А перестиглий банан виводить надлишки холестерину та нормалізує роботу нервової системи. Головне — знати міру та бути уважним до будь-яких змін свого стану здоров’я.