Імунітет – складна комплексна система. Будьте скептичними, якщо про якийсь засіб кажуть, що він зміцнить імунітет: велика ймовірність, що це реклама чи лукавство. Навіть вченим не до кінця зрозумілі закони, за якими він діє. Але є кілька справді ефективних практик для нормалізації роботи імунітету: відмова від куріння, фізична активність, менше алкоголю, більше сну. Звучить нескінченно нудно, але це працює.
Що стосується харчування, тут ВООЗ рекомендує щонайменше 500 грамів овочів та фруктів щодня. Є також низка продуктів, які особливо корисні для підтримки імунітету. Pink розповідає про дев’ять із них.
Кефір
Звичний для нас з дитинства продукт і суперфуд на заході – Американська асоціація дієтологів включила кефір до списку корисних продуктів. Сучасні дослідження підтверджують, що пробіотики з кефіру, крім того, що здатні покращити травлення, позитивно впливають на імунітет. Вибирайте кефір з незбираного молока, максимальної жирності, тоді в ньому залишиться більше вітамінів, зокрема вітаміну D, нестачу якого пов’язують із ослабленням імунітету.
Боби
Просте та доступне джерело заліза, важливого елемента, який бере участь у кровотворенні та – через систему ферментів – підвищує імунітет. Головна проблема, що залізо важко засвоюється, для цього вченими рекомендується споживати залізовмісні продукти разом із вітаміном С.
Брокколі
Містить вітамін С, запас B6 та магнію. В одній порції броколі майже денна норма важливого для імунітету вітаміну А. Зв’язок між вітаміном С та здатністю організму боротися із застудними захворюваннями простежили ще у 70-х роках минулого століття. Тоді ж виявили, що наше тіло не може накопичувати вітамін С, тому його потрібно вживати щодня. Це особливо важливо для жінок, які користуються оральними контрацептивами, які підвищують потребу у вітаміні С. Теплова обробка та тривале зберігання призводять до руйнування вітаміну в продуктах, але це не відноситься до замороженої броколі та робить її одним із найважливіших продуктів у зимовий період.
Яловича печінка
Багата цинком, селеном та залізом. Цинк – рок-зірка серед поживних елементів, які відповідають за імунітет. Найбільше цинку міститься в устрицях, але їх не можна назвати звичними для нашого меню. Цинк допомагає організму будувати та активувати Т-лімфоцити, які відповідають за розпізнавання та знищення «ворогів» організму.
Свіжий імбир
В імбирі міститься гінгерол – активна речовина, яка знижує ризик зараження. Доведено, що гінгерол може зупиняти зростання частини бактерій та дієво бореться з деякими вірусами, які викликають застуди. Окремо відзначається ефективність імбиру у боротьбі з інфекціями, що розвиваються у роті та горлі.
Насіння
Сире насіння — соняшнику, гарбуза, льону, кунжуту та інше — вірне джерело вітаміну B6, магнію та заліза. Регулярне вживання насіння пов’язують із зменшенням кількості запалень, у тому числі тих, що доставляють дискомфорт шкірі.
Зелений чай
Зазвичай чаї сприймають як джерело антиоксидантів. Не менш важливим є те, що в зеленому чаї міститься амінокислота Л-теанін, яку пов’язують з роботою Т-лімфоцитів (ті самі борці з чужорідними елементами в організмі).
Курячий бульйон
Так-так, той самий, що традиційно пропонують при застуді. І не дарма: м’ясо курки та індички багате на вітамін B6, який бере участь в утворенні червоних кров’яних тілець, необхідних для рознесення кисню від легень до всіх органів. А бульйон з кісток містить желатин та хондроїтин, вони допомагають заспокоїти шлунок та відновити тканини.
Часник
Ще один знайомий з дитячого садка друг імунітету. Алліцин у його складі бореться з бактеріями та позитивно впливає на вироблення лейкоцитів. Часник також перевірений століттями народної медицини (і клінічними дослідженнями) антисептик.