Криптовалюта у багатьох країнах світу викликає неоднозначну реакцію та бурхливі обговорення її легалізації. Революціонером у цій галузі став Сальвадор, який восени 2021 року визнав біткоїн національною валютою нарівні з доларами США. Місцева влада вирішила піти далі і розробила проект Bitcoin City — унікальне поселення біля підніжжя вулкана, з якого отримуватимуть енергію. Місто має залучити гроші, популяризувати криптовалюту та зберегти навколишнє середовище.
Президент Сальвадора Найіб Букеле розповів про плани побудувати біткоїн-місто в листопаді 2021 року, під час заходу на пляжі Місата, присвяченому криптовалюті. Нове поселення з’явиться на південному сході країни у департаменті Ла-Уньйон. Створення Bitcoin City продовжить політику держави щодо визнання криптовалюти — за кілька місяців до цього Сальвадор став першою у світі країною, в якій дозволили використовувати криптовалюту як законний платіжний засіб.
Місто планують збудувати біля підніжжя вулкану Кончагуа. За реалізацію проекту взявся архітектор із глобальної компанії FR-EE Фернандо Ромеро. Поселення планують зробити у формі кола, яке викликатиме асоціації з великою монетою біткоїну. “Біткоїн-місто – це місто, яке визначить майбутнє країни і уособлюватиме лідерство Сальвадора у сфері міського планування з орієнтиром на майбутнє”, – пояснив Ромеро.
Будівництво вестиметься поетапно. Президент пообіцяв побудувати у місті абсолютно все: житлові та комерційні райони, аеропорт, бари та ресторани, місця для розваг, залізницю та порт. Частину будівель оснастять розумними технологіями. У центрі Bitcoin City розмістять площу у формі літери «B» із музеєм, де проводитимуться виставки, присвячені історії грошей. У місті також збудують багатофункціональну арену, яка стане епіцентром концертів у регіоні.
Візуалізацію проекту представили у травні 2022 року. Місто у формі ідеального кола функціонуватиме за допомогою геотермальної енергії, що отримується від розташованого поруч вулкана. Кончагуа живитиме всі енергосистеми біткоін-міста, включаючи майнінг криптовалюти. Поряд із горою розмістять спеціальну систему: вода нагріватиметься під вулканом, утворюючи пару, яка приведе в дію турбіну, виробляючи електроенергію. Таким чином, місто забезпечать постійним джерелом тепла без шкідливих викидів.
Для моделі міста архітектор вибрав золотий колір, проте насправді створюватимуть будівлі та споруди природних відтінків, які впишуться у навколишню природу. «Ні, місто не буде зроблено із золотого металу, це лише вибір архітектора для масштабної моделі. Справжнє місто буде здебільшого зеленим — за рахунок дерев і синім — через море, із чудовим видом на вулкан», — розповів президент.
Місто зроблять екологічним не тільки завдяки геотермальній енергії, а й завдяки невеликій кількості машин. Автори проекту вирішили обрати людину як центральний елемент міста: частину території повністю звільнять від автомобілів та побудують для містян пішохідні зони, а на кожній другій вулиці обладнають велосипедні доріжки. В Bitcoin City буде розвинена мережа громадського транспорту – експреси до аеропорту, порту та сусідні міста.
Автори проекту планують, що в місто прямуватимуть інвестори із Сальвадора та інших країн світу. Насамперед там чекають компанії, які займаються розвитком технологій та видобуванням криптовалюти. У такий спосіб Bitcoin City хочуть перетворити на місто, яке буде одночасно ефективним та стійким.
Місцева влада попередньо підрахувала, що створення інфраструктури коштуватиме майже 300 тисяч біткоїнів (понад дев’ять мільярдів доларів). Половину будівель займуть житлові резиденції, менше чверті припаде на лікарні, магазини, освітні та культурні установи. Десять відсотків території віддадуть під парки та заповідники, для транспорту виділять лише два відсотки площі міста. Для будівництва міста Сальвадор випустить перші у світі облігації, забезпечені біткоїнами, обсяг їхнього випуску складе мільярд доларів. За прогнозами аналітиків, їхня прибутковість може становити до 146 відсотків — за умови, що курс біткоїну зросте. З мешканців не стягуватимуть прибуткового податку, обійдуться податком на додану вартість (ПДВ).
Автори проекту позитивно налаштовані і не турбуються через надзвичайно близько розташований до майбутнього міста вулкан, який має дві вершини — Серро-дель-Окоте та Серро-де-ла-Бандера. Іноді жерла можуть димитися, як і деякі фумарольні зони – тріщини та отвори, які можуть бути джерелами гарячих газів. Проте поки що у Сальвадорі виверження вулкана Кончагуа не фіксували.
Робота над проектом ведеться поки що лише на рівні обговорень. Букеле не уточнив, коли влада планує розпочати реалізацію, але амбітно порівняв майбутнє будівництво з діяльністю царя Олександра Македонського, який збудував Олександрію. Майбутнім резидентам біткоїн-міста пообіцяли масштабні перспективи за умови вкладень у нове місце. “Інвестуйте сюди і заробляйте стільки грошей, скільки хочете”, – закликав президент. Примітно, що глава Сальвадора вирішив розгорнути масштабний проект на тлі масового невдоволення у зв’язку із визнанням біткоїну. Букеле продовжує відстоювати свою ідею, щоб поширити криптовалюту по всьому світу.