Курячі яйця люблять багато хто, тому що вони не тільки смачні, а й корисні. Домогосподарки купують їх десятками, тому що з яєць можна приготувати велику кількість страв (омлет, випічка, варені, смажені яйця тощо).
Для того, щоб курячі яйця зберігалися довго, вони повинні бути гарної якості.
При виборі продукту слід звертати увагу на такі параметри.
- Запах. Якщо яйця свіжі, то стороннього запаху практично немає. Якщо відчувається запах свіжого білка, то, найімовірніше, шкаралупа пошкоджена. Такий продукт однозначно не варто купувати.
- Шкаралупа. При покупці яєць слід звертати увагу на цілісність шкаралупи. Через тріщини і відколи всередину продукту потрапляють бактерії, які призводять до псування і здатні викликати різні захворювання. Шкаралупа має бути чистою або з невеликими слідами курячого посліду.
- Маркування. У фабричних яєць на шкаралупі або лотку завжди є маркування, яке містить інформацію про термін придатності продукту. Звичайно, складно буде дізнатися, в яких умовах зберігався цей лоток, але інформація з маркування допоможе визначити приблизний термін подальшого зберігання продукту.
Перед розміщенням яєць на зберігання потрібно переконатися, що їхня шкаралупа чиста і вона стане розсадником появи бактерій.
Деякі домогосподарки миють яйця під холодною водою, але це не найкращий варіант. По своїй природі шкаралупа має захисний шар, який при контакті з водою стає тоншим і в результаті бактеріям легше проникати всередину продукту. Це призводить до скорочення терміну зберігання яєць.
Тому краще яйця протерти сухою ганчірочкою, а якщо курячий послід присох до шкаралупи і таким способом його не вдається позбутися, то є ще один варіант. У невелику ємність потрібно налити теплу воду та підсолити її. Забруднені яйця опустити в сольовий розчин на п’ять хвилин. Можна злегка потерти їх губкою, а потім протерти насухо серветкою або ганчірочкою.
У такому стані їх можна легко поміщати для зберігання.
Продукт можна успішно зберігати і в приміщенні (поза холодильником), але з дотриманням певних умов.
- Температура в місці зберігання повинна бути не більше 20°C, інакше в яйцях почнуть розвиватися зародки. При дотриманні вищезгаданої температури столові яйця можуть зберігатися не більше трьох тижнів (дієтичні – до 7 днів). Поза холодильником вимиті яйця зберігаються до чотирьох днів.
- Зберігати краще в темному місці, оскільки при наявності освітлення білок буде усихати, що зробить продукт непридатним для споживання.
- Заборонено зберігати яйця в поліетиленових пакетах, оскільки шкаралупа має дихати. Як тару можна використовувати спеціальні лотки, картонні коробки або плетені кошики з лози.
Найкраще яйця тримати у холодильнику. У такому стані продукт зберігається два-три місяці. Можна покласти яйця на полицю в дверцятах агрегату, а найкраще помістити в лоток для овочів.
Варені яйця бажано не залишати на зберігання більше трьох діб, а відразу ж вживати їх у їжу. У процесі термічної обробки захисна оболонка руйнується, і такі яйця псуються набагато швидше.
Якщо курячі яйця пролежали тривалий час у холодильнику і важко визначити їх свіжість, не розбиваючи шкаралупи, можна взяти в руки і потрясти.
Якщо чується булькання, то продукт зіпсований. При правильному виборі яєць та дотриманні умов їх зберігання вони тривалий час залишатимуться свіжими та безпечними для здоров’я людини.