Говорять, що ніхто не вміє готувати плов краще, ніж узбеки. Одні стверджують, що головною смаковою складовою узбецького плову є східні приправи, другі покладають сподівання правильно обране м’ясо. А ми не з чуток можемо сказати, що у приготуванні узбецького плову чільну роль відіграє вірна технологія створення цього дивовижного на смак шедевра кулінарії.
Як зробити справжній узбецький плов? З нашим перевіреним рецептом ви легко зможете приготувати для своїх гостей плов – надзвичайно смачний та ситний. Повірте, узбецький плов стане справжньою окрасою будь-якого столу.
Продукти для приготування плову:
- пропарений пакетований рис витягнутої форми – 1,5 кг;
- баранячі реберця – 400 г;
- м’ясо бараняче або яловиче – 1 кг;
- соняшникова рафінована олія – 300 мл;
- цибуля звичайна ріпчаста – 5-6 шт.;
- морквина – 7-8 шт.;
- приправи зіра та барбарис;
- родзинки – 200 г;
- часник – 1 шт.;
- червоний стручковий перець – 2 шт.
Готуємо справжній узбецький плов на багатті
Справжній узбецький плов готують на великому вогні та у казані. За відсутності справжнього чавунного казана можна скористатися великою алюмінієвою каструлею місткістю щонайменше 8 літрів.
Ставимо каструлю або казан на вогонь і наливаємо олію. Через 5 хвилин кидаємо в олію цілу цибулину невеликих розмірів і варимо в розпеченій олії до появи золотистого відтінку. Це необхідно, щоб цибулина ввібрала всі токсини та додатково очистила олію.
Цибулину виймаємо і кидаємо в олію яловичий жир або баранячий, який ми заздалегідь обрізаємо з куплених ребер. Варимо його пару хвилин в олії та виймаємо.
Тепер можна кинути в розпечену олію реберця – це мають бути майже голі кістки – з мінімальною кількістю м’яса.
Необхідно добре просмажити реберця, але постарайтеся зробити так, щоб вони смажилися у великій кількості олії, але не тушвувалися. При гарному вогні реберця будуть готові через 5 хвилин, і не забувайте постійно помішувати, інакше можуть підгоріти.
Потім виймаємо обсмажені реберця і кладемо в олію заздалегідь нарізану кільцями цибулю. Постійно помішуючи, доводимо цибулю до золотистого відтінку. Потім додаємо нарізане кубиками м’ясо та обсмажуємо.
Потім кидаємо нарізану соломкою моркву. Звертаємо увагу, що ширина однієї соломки не має перевищувати 0,5 см. Натирати моркву не можна. Все це ми далі смажимо в олії на великому вогні.
Коли морквина стане м’якою та пустить сік, наливаємо гарячу кип’ячену воду так, щоб вона покрила приготовлену суміш. До речі, все, що ми з вами щойно зробили, узбеки називають «зірваком».
Тепер додамо по столовій ложці з гіркою наших приправ – зіру для приємного аромату, барбарис для солодкуватих присмаків, ще рекомендуємо покласти цілий неочищений часник. Потім потрібно трохи приглушити вогонь, накрити казан або каструлю кришкою і залишити зірвак кипіти на 20-30 хвилин.
За півгодини додаємо вогонь, доводячи його до можливого максимуму. Кладемо в зірвак раніше приготовлені реберця і викладаємо рис, який попередньо потрібно промити і замочити в холодній воді хоча б на годину.
Коли рис вже в казані, його потрібно акуратно розрівняти дерев’яною ложкою, а потім залити водою. Води рекомендуємо налити так, щоб її рівень на 2-3 см перевищував рівень рису.
Тепер додаємо червоний стручковий перець, все це накриваємо кришкою та залишаємо кипіти на максимальному вогні. І найголовніше – не помішувати!
Через 5 хвилин слід зменшити вогонь до мінімального. На самому початку великий вогонь необхідний, щоб рідина із зірвака піднялася нагору і добре просочила рис. Після цього великий вогонь краще прибрати.
Тепер залишаємо рис кипіти до повної готовності. Приблизно через 20–30 хвилин він буде готовий. Залишилося лише зняти кришку і покласти трохи родзинок, пропарити ще 5-10 хвилин. Потім останній штрих – акуратно перемішуємо рис, і ось узбецький плов готовий!