Якщо хоча б кілька пунктів із цього списку вам знайомі, відкладати візит до фахівця точно не варто.
Життя складається з різних етапів, серед яких є як успіхи, так і труднощі. В певні моменти ми почуваємося на висоті, в інші — боремося зі стресом, сумом чи тривогою. Це нормально, і більшість проблем можна вирішити самостійно. Однак, думка, що до психолога звертаються тільки ті, хто перебуває на межі або в стані глибокої депресії, є помилковою і може призвести до серйозних наслідків. Як же зрозуміти, що настав час звернутися до фахівця?
1. Втрата контролю над емоціями
Якщо вам складно впоратися з такими емоціями, як гнів, тривога, образа, розчарування, відчай — це може свідчити про наявність проблем із психічним здоров’ям. Коли ці емоції впливають на ваше повсякденне життя, заважають спати, працювати або спілкуватися з людьми, це явний сигнал про необхідність звернутися до психолога. Якщо ж на тлі цих емоцій у вас виникають думки про безглуздість життя або смерть, допомога потрібна негайно.
2. Бажання “заїсти” проблему
Спроба покращити свій настрій за допомогою їжі або алкоголю може вказувати на те, що ваша психіка потребує підтримки. Якщо ви помічаєте, що їжа або алкоголь стають вашим способом боротьби з тривогою чи сумом, слід негайно звернутися до психолога. Інакше таке бажання може перерости в залежність, з якою буде складніше впоратися.
3. Постійне погіршення стосунків з близькими
Часті необґрунтовані конфлікти з близькими людьми, спроби виплеснути на них свої негативні емоції, почуття постійної злості або образи можуть бути наслідком сильного стресу або емоційного вигорання. Це явний сигнал про необхідність психологічної допомоги.
4. Важка втрата або травма
Смерть близької людини, розлучення, випадки насильства, булінгу або серйозне захворювання можуть стати причиною психологічної травми, з якою складно впоратися самостійно. Консультація психолога допоможе не тільки розібратися у своїх почуттях і пережити їх, але й знайти здорові способи виходу з кризової ситуації.
5. Неможливість вести звичний спосіб життя
Якщо переживання, стресові ситуації або власні емоції змушують вас відмовлятися від звичного способу життя, змінювати діяльність або уникати спілкування з іншими, це може свідчити про втрату контролю над власним життям. Психолог допоможе повернути цей контроль і налагодити стосунки з навколишнім світом.
Ми розглянули п’ять ситуацій, які можуть свідчити про необхідність звернутися до психолога. Насправді таких ситуацій набагато більше. Будь-яку життєву проблему, будь-який міжособистісний або внутрішній конфлікт можна обговорити з професіоналом, не боячись осуду або негативних наслідків. Пам’ятайте, що своєчасне звернення до фахівця допоможе зберегти ваше психічне здоров’я та поліпшити якість життя.