Сезон черешні вже розпочався! Багато хто включає її в свій раціон, тому що вважають просто смачними літніми ласощами, першою «ягодою» в році. Але насправді черешня — джерело великої кількості корисних речовин, необхідних нашому організму. А ще її плоди здатні знижувати ризики деяких захворювань. Яких саме читайте нижче.
Черешня — не ягода, як багато хто звик рахувати, а фрукт, оскільки в ній лише одна кісточка, а в ягодах за визначенням їх має бути багато. Плоди з’являються на прилавках першими: сезон розпочинається у травні та триває до липня. Тому саме час запасатися вітамінами, що містяться в черешні, та посилювати захисні функції організму. Вона має такі корисні властивості:
Зменшує ймовірність розвитку інфаркту та інсульту
У черешні містяться антоціани – пігменти, що надають їй червоного кольору. Вживання у достатній кількості продуктів, що містять ці речовини, зменшує ризик серцевих нападів у молодих жінок та людей середнього віку. Каротиноїди – природні органічні пігменти, що входять до складу черешні, нормалізують роботу системи згортання, покращують кровопостачання органів, насичення клітин киснем, зміцнюють судини і запобігають утворенню тромбів.
А вітамін PP, який також присутній у ній, знижує рівень холестерину, тим самим зменшуючи ймовірність розвитку інфаркту та інсульту. Але всі ці позитивні властивості можна відчути на собі тільки якщо вести здоровий спосіб життя: регулярно виконувати фізичні вправи, правильно харчуватися і висипатися.
Знижує ризик розвитку хвороби Альцгеймера
Регулярне вживання в їжу продуктів, багатих флавоноїдами (особливо антоціанами), до яких і належить черешня, може бути одним із способів профілактики важкого захворювання нервової системи, що проявляється у вигляді втрати пам’яті, порушення мови, нездатності орієнтуватися у просторі та самостійно себе обслуговувати. Достатня кількість антоціанів у їжі вчетверо зменшує ризик розвитку хвороби Альцгеймера.
Може полегшувати напади подагри
Включення в раціон плодів черешні сприяє зниженню концентрації сечової кислоти. Згодом це може полегшувати напади подагри та зменшувати їхню частоту.
Бореться з безсонням і підвищує працездатність
Черешня є природним джерелом мелатоніну – гормону, який відповідає за регулювання циркадних ритмів. З’їдаючи жменю її плодів (140-145 г або 10-12 штук) безпосередньо перед сном, ви запобігте безсонню і допоможете швидше заснути. А ще вона знижує рівень кортизолу та зменшує тривожність.
У плодах черешні присутні флавоноїд кверцетин, еллагава кислота і вітамін С, які мають протизапальний ефект. А кверцетин та еллагава кислота ще й знижують ймовірність утворення злоякісних пухлин.
Також завдяки вищезгаданому мелатоніну зменшується ризик розвитку раку грудей у жінок. Якщо ви маєте спадкову схильність до онкологічних захворювань, рекомендуємо частіше їсти плоди.
Крім цього, черешня покращує пам’ять та працездатність за рахунок антоціанів. Ці речовини сприятливо впливають на когнітивні, тобто розумові функції.
Захищає очі від ультрафіолету
Черешня багата на такі каротиноїди, як лютеїн і зеаксантин. Вони виступають у ролі природного сонцезахисного елемента для очей і запобігають негативному впливу на них ультрафіолету, а також синього світла від моніторів та гаджетів. Якщо ви багато часу проводите за комп’ютером і через це помічаєте підвищену сльозогінність та зниження зору, почніть їсти більше черешні.
Правда, одним фруктом проблему все ж таки не вирішити, тому, щоб ваші очі менше втомлювалися, необхідно робити перерви під час роботи, проводити більше часу на свіжому повітрі. Важливо не просто гуляти, а, наприклад, грати у такі активні ігри, як баскетбол чи теніс. Так ви проведете тренування ще й для своїх очей, оскільки протягом всього заняття вони стежитимуть за м’ячем.
Обережно – алергія!
Якщо у вас є алергія на пилок берези, черешню вам необхідно їсти з особливою обережністю, оскільки вони входять в одну групу перехресних алергенів. У такому випадку плоди можуть провокувати свербіж у порожнині рота, набряк язика та гортані, які з’являються раптово під час їжі але після самостійно зникають.