Мотор працює, задишки немає, ніде не давить і не болить – отже, серце здорове. Ви так думаєте? Це велика помилка.
Стверджувати, що ваше серце гаразд, орієнтуючись лише самопочуття, неправильно. Патологічні процеси, які вбивають серце, можуть протікати безсимптомно.
То як же дізнатися, чи не загрожують вам серцеві захворювання і чи не знаходитесь ви всього за крок від інфаркту? Як мінімум, варто контролювати 5 показників, які підкажуть, наскільки здорове ваше серце.
Тиск
Серед 5 життєво важливих показників, що визначають здоров’я серця, безумовно, на першому місці – артеріальний тиск. Вважається, що тиск у людини в нормі тоді, коли серце ефективно справляється з навантаженням і еластичні судини. А цифри можуть і не бути еталонними — 120/80.
Наприклад, показники вищі за 90/60 (але нижче за 120/90) вважаються низьконормальним тиском.
А ось будь-яке перевищення норми – це вже небезпечний дзвіночок. Високий тиск створює навантаження на артерії при перекачуванні крові, і згодом може послабити серце. Тому вчасно поставити діагноз та почати пити рекомендовані лікарем препарати – життєво необхідно.
ІМТ та обхват талії
Вага та її співвідношення зі зростанням (індекс маси тіла) безпосередньо пов’язані зі здоров’ям серця. У “великих” людей серцево-судинна система працює під навантаженням — щоб перекачати кров, серцю доводиться прикладати набагато більше зусиль. Тому лікарі на прийомі завжди запитують пацієнта про вагу та зріст.
ІМТ розрахувати просто — вага в кілограмах ділиться на зріст в метрах, зведений у квадрат. Наприклад, при зросту 162 см та вазі 72 кг ІМТ складе 27 (72/1,62*1,62). Ця цифра для жінки з такими параметрами говорить про те, що вона має зайву вагу. При ІМТ 30 ставиться діагноз ожиріння.
Є думка, що набагато важливіше оцінювати не індекс маси тіла, а слідкувати за розміром талії. Якщо жиру найбільше на животі та боках, ризик розвитку серцево-судинних захворювань набагато вищий, ніж якщо надлишки відкладаються на стегнах.
Зрозуміти, чи ризикуєте ви здоров’ям серця, дуже легко — поділіть ваш зріст в сантиметрах на два. Талія має бути не більшою за цю цифру.
Рівень глюкози у крові
Хіба рівень цукру в крові може впливати на ваше серце? Дуже може.
При підвищених показниках глюкози страждають на кровоносні судини — спочатку дрібні капіляри, а потім великі артерії. Їхня функція порушується, судини стають менш гнучкими, і вони не справляються зі своїм найважливішим завданням — забезпечувати харчуванням тканин та органів, у тому числі серцевий м’яз.
Цукровий діабет вже давно визнаний значним фактором ризику виникнення інсультів, інфарктів та високого артеріального тиску. На жаль, часто його симптоми дуже розмиті та неспецифічні, тому людина дізнається про діагноз, коли патологічні процеси вже торкнулися і серце в тому числі.
В нормі рівень глюкози у крові — от 2,3 до 6,0 ммоль/л натще.
Рівень холестерину
Високий рівень холестерину може призвести до утворення атеросклеротичних бляшок. Холестеринові відкладення у судинах – це підвищений ризик тромбозів, інфарктів та інсультів.
Симптомів підвищеного холестерину може і не бути — процес здатний протікати тихо, але при цьому катастрофічно і незворотно руйнувати здоров’я.
У здорової людини норма концентрація холестерину в крові 3,2-6,2 ммоль/л залежно від віку. Якщо ваш показник помітно вищий, обов’язково треба з’ясувати причину разом із лікарем та отримати необхідні призначення, щоб знизити показники до прийнятного рівня. Якщо цього не робити, різко зростає ризик інфаркту, інсульту чи раптової серцевої смерті.
Кількість годин сну
Порушення сну часто пов’язані зі збільшенням рівня стресу та гормонів, що регулюють вагу, що може призвести до ожиріння, високого тиску, діабету 2 типу – всіх факторів ризику серцевих захворювань.
Нещодавно Американська кардіологічна асоціація включила якісний сон восьмим пунктом до списку Life’s Simple 7. Дотримання цих правил життя – тепер восьми – може знизити ризик інсульту на 30-43%.
Доросла людина має спати не менше 7-9 годин на добу.
– Якщо ви мало спите, внутрішні органи, у тому числі серце та судини, не отримують достатньої кількості часу та енергії на відновлення.