Чи часто вам сняться сни? А кошмари? Звичайні сни ми запам’ятовуємо рідко, зате кошмари можуть переслідувати нас ще кілька днів. Можливо, не сам сюжет, а страх та жах від нього. Вчені продовжують вивчати природу снів. Проте вже зараз є дані про те, що можна робити, щоб зменшити ймовірність нічних кошмарів.
Не завжди причину треба шукати десь глибоко у підсвідомості. Або оцінювати кошмар як провісника найближчих неприємностей, свого роду передбачення та застереження. Як зазначають лікарі, часом кошмари відвідують нас через низку звичок.
Звичка ігнорувати стрес
Багато людей недооцінюють важливість психологічного здоров’я. Мовляв, якщо я пригнічений і живу в постійній тривозі, то це не страшно — не помру ж через це. Однак насправді стрес повільно, але правильно виснажує організм. А ще він провокує кошмари на нервовому ґрунті.
Як уникнути таких снів? Фахівці рекомендують додати у своє життя фізичну активність, не спати надто довго та використовувати техніку «час для занепокоєння».
Звичка займатися думскроллінгом
Сни — небувала комбінація бувалих вражень. І якщо наші враження від життя є суто негативними, то складно очікувати, що сновидіння будуть радісними.
У наш непростий час позбавитися цієї звички може бути досить складно: тривожних новин вистачає. Краще буде, якщо ви виділите окремий час для читання новин. Наприклад, півгодини на день – і не більше.
Звичка зловживати алкоголем та психоактивними речовинами
Вони можуть негативно впливати на функції нервової системи, особливо при тривалому застосуванні, і призводити до частіших кошмарів.
Крім того, алкоголь надає токсичну дію на організм. Навіть коли людина спить після вживання спиртного, її тіло займається знешкодженням етанолу, і для організму це певною мірою загальний стрес. Це теж може впливати на сюжет сновидінь, хоча й не гарантує появу кошмарів.
Звичка переїдати перед сном
Якщо сніданок ви пропускаєте, обідаєте на бігу якоюсь булочкою, а під час вечері відводите душу і набиваєте живіт — не дивуйтеся, що ваші сни можуть бути далеко не райдужними.
Переїдання ввечері зменшує відновлювальні зусилля сну та створює фізичний дискомфорт. На цьому тлі сюжети снів можуть бути не позитивними.
Цікаве посилання на це можна знайти в «Різдвяній історії» Діккенса. Коли до Скруджа з’являється привид, він вважає його кошмаром і вигукує: «Напевно, ви — неперетравлений шматок яловичини, або зайва крапля гірчиці, або скибочка сиру!».
Але й зовсім від вечері відмовлятися не варто — це може призвести до неприємних наслідків для вашого здоров’я.
Звичка приймати деякі препарати від безсоння
Складно назвати це звичкою — якщо ви не приймаєте ліки з власної волі, а не за призначенням лікаря. Проте ряд препаратів (транквілізатори насамперед) можуть спотворювати стадії сну та призводити до появи страшних сновидінь.