Вчені з Піттсбурзького дослідницького центру виявили, що активація певного білка за допомогою нових ліків прискорює регенерацію печінки навіть після її часткового видалення в мишей. Результати опубліковані в журналі Cell Reports Medicine.
Біологи склали карту активації генів, які змінюють активність при її пошкодженні, та виявили два гени, Wnt2 і Wnt9b, які керували іншими, активуючи їх при пошкодженні. Вчені «вимкнули» два цих гени у мишей, що призвело до повної зупинки поділу клітин печінки, і відновлення органу після його часткового видалення зупинилося.
Вчені також виявили ліки, антитіла під назвою FL6.13, які виконують подібні функції з продуктами генів Wnt та стимулюють регенерацію печінки. З їх допомогою вони змогли запустити регенерацію у мишей, у яких були відсутні гени Wnt. Новий препарат потім протестували на мишах із токсичним ураженням печінки. Усього одна доза знизила біомаркери пошкодження печінки та зупинила загибель органу.
Незважаючи на здатність печінки до самостійної регенерації, її можливості не є безмежними: надмірне вживання алкоголю, ожиріння або токсичні ліки можуть призвести до відмови печінки. Єдиним лікуванням є її трансплантація, але в усьому світі існує сильна нестача донорських органів. Робота вчених дозволить зменшити кількість трансплантацій у разі успішних випробувань на людях.