Біль у животі – сигнал організму про серйозні неполадки. Але причинами можуть бути різні органи, і не завжди це шлунково-кишковий тракт. Щоб зрозуміти, що може турбувати людину, важлива точніша локалізація болю – під ребрами, ближче до пупка або в нижній частині живота. Не менш важливий і характер відчуттів – тупі, розпираючі, гострі, ріжучі болі. Усе це допомагає запідозрити певні патології. Важливо й те, у кого болить живіт — це дитина чи дорослий, чоловік чи жінка.
Найчастіше біль викликають запальні процеси, загострення хронічних патологій, пухлинні утворення або порушення кровообігу. Щоб поставити точний діагноз, потрібне обстеження, але є низка найчастіших патологій.
Часта скарга – «болить десь тут»
Зі скаргами на біль у животі до лікаря приходить багато людей. Нерідко їм складно точно описати як характер болю, так і його локалізацію. Тоді пояснення буває простим — десь тут із вказівкою пальцем на ліву половину живота ближче до ребер або до тазової кістки. Дещо простіше описати характер відчуттів — лікар допомагає в цьому, задаючи питання, що наводять: як болить — коле, ріже, розпирає, болить постійно або нападами.
Це важливі вказівні чинники, від яких можна відштовхнутися, намагаючись знайти причину. Не завжди це однозначно серйозна патологія, у деяких випадках це похибки харчування, результат нещодавно перенесених хвороб чи побічні ефекти медикаментів, прийому вітамінів та мінералів.
Пробіг – і закололо в боці
З усіх видів болю в лівому боці цей можна назвати «фізіологічним» і безпечним. Після активного фізичного навантаження, найчастіше — бігу, виникає різкий біль у лівому боці, під ребрами. Він пов’язаний з подразненням рецепторів в області селезінки, яка через активізацію кровообігу переповнюється кров’ю та розтягується.
Досвідчені спортсмени знають, що такого болю можна швидко позбутися і уникнути його зовсім. Перед початком інтенсивних занять потрібно добре розім’ятись, а потім зберігати рівномірність дихання протягом усього періоду активності. Якщо ж біль таки виник, не потрібно панікувати, просто зупиніться і відновіть дихання, після стихання болю можна повернутися до бігу, знизивши активність навантажень.
Якщо «бурчить» кишечник
Проблем із кишечником, які можуть провокувати болючість у лівій частині живота, досить багато. Це можуть бути:
- напад кишкових колік,
- кишкові інфекції (сальмонельоз, дизентерія і т.д.),
- синдром подразненої кишки,
- запальні ураження – неспецифічний виразковий коліт та хвороба Крона,
- пухлинне зростання.
У подібній ситуації, якщо біль виник різко, але швидко пройшов, причин для занепокоєння немає. Якщо ж болить більше двох днів або відчуття наростають, не стає краще, підвищується температура, вам погано, — потрібен лікар. У гострих ситуаціях, якщо біль дуже сильний, потрібно викликати швидку допомогу.
Підшлункова залоза дає збій
Нерідко біль, який може бути сильним і болісним, провокує проблеми з підшлунковою залозою. Якщо йдеться про хронічний запальний процес (панкреатит), больові відчуття можуть бути постійними, ниючого характеру, переважно під лівими ребрами і віддають у спину. Ще їм типово посилення після їжі, особливо жирної, гострої чи щільної.
Гострий біль при панкреатиті типовий, якщо це запалення, що вперше виникло, тоді він сильний, болісний, оперізує від лівого боку по спині. Нерідко на тлі нападів виникають нудота з повторним блюванням, страждає загальний стан, підвищується температура. Якщо нічого не робити, можна дочекатися ускладнень — панкреонекрозу, самоперетравлення залози з перитонітом. А це вже є пряма загроза життю.
Гастрит, виразка та печія: коли роздратований шлунок
Шлунок розташований особливим чином. У місці з’єднання зі стравоходом він лежить практично за нижнім краєм грудини, але більша його частина розгорнута вліво, під нижні ребра. Тому і болі в шлунку найчастіше виникають у надчеревній ділянці або зліва, по нижніх краях ребер.
Для болю в шлунку типовий зв’язок з їдою – іноді це так звані «голодні» болі, ранкові або нічні, неприємні відчуття відразу після їжі або через 1-2 години. Нерідко вони поєднуються з нудотою, відрижкою, печією або обкладеністю язика, тяжкістю, гострим насиченням або відразою до певної їжі.
Поперек і низ живота – проблема не в травленні
Тупі, ниючі болі в ділянці попереку, глибоко в животі ліворуч і віддають вниз живота можливі при запальних процесах в ділянці нирок. Нерідко так може проявити себе пієлонефрит. Він поєднується із загальним нездужанням, підвищеною температурою, змінами у сечі. Якщо напад болю гострий, хвилеподібний, поширюється від живота вниз, у пах, може проявитися лівостороння ниркова коліка.