Сонливість, спрага, поганий настрій, млявість, прищі – все це може бути ознакою того, що ви не стежите за рівнем глюкози в організмі. Але якщо разові стрибки показників допустимі, то систематично підвищений цукор може попереджати про серйозні захворювання. Дієтолог Кара Шоу в інтерв’ю виданню Express пояснила як, трохи змінивши спосіб життя, можна контролювати його рівень в організмі.
Виспатися
Якщо ви лягаєте спати за північ і о шостій ранку вже на ногах, якщо вночі ви весь час прокидаєтеся або ніяк не можете заснути, не дивуйтеся, якщо вранці підскочить цукор.
«Якщо ви погано спите, ви збиваєте свої циркадні ритми, – каже дієтолог. — А це означає, що показники цукру вранці можуть бути надто високими, навіть якщо ви ще нічого не їли».
При цьому високий цукор увечері заважає заснути: людина почувається надто бадьорою та збудженою. Ось таке виходить замкнене коло. Тому, чим більш збалансований ваш цукор вдень, тим краще ви спатимете вночі.
Не нервувати
Сказати простіше, ніж зробити: ситуації, які вибивають із колії, трапляються щодня. Проте, за словами доктора Шоу, тіло реагуватиме на небезпеку певним чином: викидатиме в кров цукор.
«Організм не може розрізняти типи стресу, – каже експерт. — Він готовий тікати, рятуватися, виживати. І все це супроводжується однією й тією ж хімічною реакцією – підвищенням рівня глюкози в організмі. Так тіло реагує на небезпеку».
Як ви розумієте, хронічний стрес призводить до того, що цукор буде високим протягом кількох тижнів, а то й місяців. Це може мати найнеприємніші наслідки для здоров’я.
Щоб прийти до тями, лікар радить спробувати прості методи релаксації: йогу, медитацію, прогулянку. Важливо вміти перемикатися і уникати стресової ситуації, у вихідний ви все одно не вирішите робочі проблеми.
Пити менше фруктових соків
Вони, як правило, містять багато доданого цукру, який швидко потрапляє в кров і провокує сильні стрибки глюкози. При цьому солодкі соки можуть збити ваші смакові рецептори, тому вам буде весь час хотітися солоденького.
«Я не проти солодких напоїв, якщо вони з’являються у вашому житті зрідка, – каже Кара Шоу. — Обов’язково поєднуйте їх із їжею, в якій є білок, корисні жири та клітковина, так ви компенсуєте навантаження вуглеводів. І не забувайте після перекушування активно рухатися».
Снідати
«Низький рівень цукру теж небезпечний, – пояснює дієтолог. — При цьому у більшості він падає після тривалих періодів голодування, наприклад після ночі. Тоді ви відчуваєте голод і стаєте дратівливими».
Правильний спосіб стабілізувати рівень цукру – збалансовано поснідати. Важливо: на сніданок не повинно бути нічого солоденького, щоби енергія і настрій трималися весь день.
Їсти більше складних вуглеводів
Вуглеводи потрібні для повноцінного харчування, але з ними треба бути обережними. Так, порція звичайних макаронів спровокує стрибок цукру сильніше, ніж якби цих макаронів було небагато, але при цьому ви б до них додали білок і корисні жири. Експерт радить вибирати замість простих вуглеводів складні, з великою кількістю клітковини. Так глюкоза повільніше надходитиме в кров.