Хвороба Альцгеймера – найпоширеніший вид старечої деменції: нею доводиться
від 60 до 80% всіх вікових неврологічних порушень.
На повну силу хвороба проявляється, як правило, після 60 років. Однак перші дзвіночки, що дозволяють припустити захворювання, можна побачити набагато раніше.
Загибель клітин мозку (а саме в цьому суть хвороби Альцгеймера) можна уповільнити, якщо вчасно розпізнати недугу, що настає, і звернутися за допомогою до лікаря.
Обов’язково проконсультуйтеся з фахівцем, якщо спостерігаєте у себе або близької людини хоча б пару з наведених нижче
симптомів.
На які ранні симптоми хвороби Альцгеймера звернути увагу
- Регулярні провали в пам’яті, що ускладнюють повсякденне життя
Наростаюча забудькуватість – це перша і найважливіша ознака того, що до вас, можливо, крадеться хвороба Альцгеймера. Ви не можете згадати про що говорили вчора з колегою. Забуваєте важливі дати та заплановані події. Все частіше, бачачи начебто знайоме обличчя, мучаєтеся питанням: «Здається, я його знаю, як його звуть?». Все більше потребуєте щоденники, планувальники, списки справ і стікери з нагадуваннями.
Забудькуватість, що досягла того порога, коли вона всерйоз починає ускладнювати вам життя, сама по собі, навіть без інших симптомів, є серйозним приводом якнайшвидше звернутися до терапевта.
- Проблеми з плануванням та прийняттям рішень
Можливо, з пам’яттю у вас все окей і ви точно пам’ятаєте, що робили вчора і мали намір зробити наступного дня. Але як зробити? Процес планування дня, ще нещодавно такий простий і природний, перетворюється на стомливе навантаження, якого хочеться уникнути.
На пропозицію приятеля зустрітися в обід ви невпевнено відповідаєте: «Не знаю, чи я вільний». Все рідше погоджуєтесь провести уїк-енд з друзями (адже треба спланувати захід так, щоб було зручно для всіх!). Все частіше виявляєте, що забуваєте вчасно сплатити за комунальні рахунки, робите прикрі помилки в розрахунках і не знаєте, скільки грошей у вас у гаманці. Та що там рахунки та дружні плани — навіть приготувати пиріг за давно відомим рецептом стає складно.
Ця сплутаність свідомості говорить про проблеми з так званою виконавчою системою мозку, яка при деменції, що настає, ушкоджується однією з перших.
- Складнощі з виконанням звичних завдань
Ви грали в цю гру багато років, а тепер раптом не можете пригадати ключове правило. Або ловите себе на тому, що заблукали, хоч добре знаєте цей район. Або дивіться на відкритий у редакторі документ і не розумієте, на що натиснути, щоб змінити шрифт, хоч працюєте з цією програмою не перший місяць.
Нездатність впоратися із завданнями, які раніше давалися легко, — це ще один тривожний дзвіночок.
- Плутанина з часом і простором
Іноді ви замислюєтеся настільки глибоко, що в якийсь момент здригаєтеся, оглядаєтеся довкола і думаєте: «Де я? Як я сюди потрапив?” Чи, наприклад, не можете згадати, коли саме зустрічалися зі старим другом — два дні тому чи минулого тижня? А може, це було ще влітку?
Стає складно оцінювати час та відстань. Виникають проблеми зі спуском і підйомом сходами, прийняттям ванни (адже в неї треба залізти, розрахувавши глибину і необхідні рухи), пошуком дороги до потрібного місця.
- Проблеми з розмовною та письмовою мовою
Ви забуваєте слова і все частіше замінюєте їх обертами на кшталт “ну та штука, яка… ну ти зрозумів”. Словниковий запас взагалі стає мізернішим. Натомість з’являється багатослівність: порушення в роботі мозку не дають формулювати думки чітко і коротко, доводиться пускатися у великі міркування. А в процесі ви часто ловите себе на тому, що забули, про що, власне, хотіли сказати.
- Схильність постійно перекладати предмети
Покласти кудись гаманець чи окуляри, а потім шукати, куди ж вони зникли, загалом, нормальне, знайоме багатьом явище. Але при деменції, що наближається, воно стає більш вираженим. Речі «губляться» все частіше, а ви починаєте регулярно лаяти когось, хто «взяв і не повернув».
- Втрата розсудливості
Хвороба Альцгеймера робить людей надмірно наївними та непристосованими до життя. Віддати гроші шахраю, який пообіцяв 300% річних? Просто. Вийти в -10 ° C на вулицю в домашньому халаті, тому що у вікно світить сонечко і здалося, ніби тепло? Не питання.
Люди, мозок яких атакує хвороба Альцгеймера, часто виглядають неакуратними та розпатланими, оскільки не можуть адекватно оцінити, яке враження справляють на оточуючих. Зате можуть викинути щойно куплену мікрохвильову піч, тому що по телевізору сказали, ніби вона виробляє «мертву їжу».
- Зниження інтересу до спілкування та звичних занять
Постійна апатія, втрата інтересу до хобі, яким ви захоплювалися багато років, прагнення уникати спілкування навіть з друзями! — теж ознаки деменції, що насувається.
- Різкі зміни особистості та поведінки
Деменція різко змінює людей. Вчорашній веселун і оптиміст починає буркотіти і скаржитися на несправедливе життя. Любитель гуляти з друзями перетворюється на самітника. Люблячий батько — в людину, яка звинувачує дітей у тому, що вони тільки й чекають, коли вона помре і залишить їм квартиру. Спокійна та ввічлива людина починає влаштовувати скандали буквально на порожньому місці. Такі очевидні зміни у характері та поведінці однозначно вказують, що з мозком не все гаразд.
Що робити, якщо ви підозрюєте у себе хворобу Альцгеймера
Насамперед – звернутися до терапевта, описавши йому всі виявлені у себе симптоми. Лікар поставить вам додаткові питання і, можливо, запропонує здати низку аналізів – сечі, крові (у тому числі на гормони щитовидної залози). Деякі ознаки деменції схожі з симптомами інших захворювань – ендокринних порушень, депресії, анемії, – і тут важливо не переплутати.
У тому випадку, якщо терапевт таки підтвердить ваші підозри, ви отримаєте направлення до невролога. Вузькопрофільний фахівець оцінить ваш стан і запропонує профілактичні заходи, що найбільш підходять для конкретного випадку. На жаль, зовсім запобігти хворобі Альцгеймера неможливо. Але можна призупинити її розвиток.
До речі, профілактикою цього виду деменції можна займатися і самостійно. Вона включає у собі:
- Здорове харчування з високим вмістом овочів, фруктів, риби, горіхів, оливкової олії. Ідеальна середземноморська дієта.
- Щоденні вправи для мозку: більше читайте, вирішуйте кросворди та головоломки, дізнавайтеся щось нове, спілкуйтеся.
- Регулярне фізичне навантаження з упором на аеробні вправи: піші прогулянки, біг, плавання, їзду велосипедом, аеробіку тощо.
- Відмова від куріння: пристрасть до сигарет збільшує ризик розвитку хвороби Альцгеймера.