Буває так, що нам хочеться з’їсти саме тарілку супу, картоплю з куркою, овочевий салат, рагу. Це все обумовлено нашими смаковими уподобаннями, які прокидаються, коли з’являється фізичний голод, — нічого страшного чи незвичайного в цьому немає. Так, голодна людина може мріяти про улюблену пасту з беконом, але якщо не буде можливості її з’їсти, вона навряд чи відмовиться від гречки або бутербродів з ковбасою.
Але іноді нам хочеться з’їсти певний продукт навіть після щільної вечері. Ви розумієте, що голоду зовсім немає, але в голові лише одне бажання: «Хочу». Буває, що це «хочу» змушує вас у холодну і дощову погоду дійти до найближчого магазину.
Виявляється, продукти з високим ступенем обробки викликають звикання нарівні з тютюном. Такі результати дослідження психологів з університету Мічігану і Технологічного інституту Вірджинії. Результати їхньої роботи опубліковані у науковому журналі Addiction.
Так, сильну залежність можуть викликати:
- чіпси,
- морозиво,
- курячі нагетси,
- печиво,
- картопля фрі.
У своїй роботі вчені керувалися тими самими «критеріями залежності», які виділили після дослідження, як впливає тютюн на людський організм. Виявляється, до шкідливих оброблених продуктів ми звикаємо так само сильно, як і до сигарет (у деяких випадках залежність від їжі може бути навіть страшнішою). Звідси випливають компульсивні переїдання, і навіть неможливість відмовитися від чергової пачки чіпсів.
— Тобто, як люди не можуть кинути палити, так само вони не можуть відмовитися від оброблених продуктів, незважаючи на небезпеку діабету та інфаркту, — кажуть вчені.
Оброблені продукти чудово керують нами: вони можуть впливати на настрій та самопочуття. І цей ефект також можна порівняти з силою впливу нікотину. Курець заспокоюється після цигарки, залежний від їжі після порції морозива. Крім цього, такі продукти прийнято вважати сильними підкріплюючими стимулами — мозок підштовхуватиме людину до споживання шкідливої їжі.