Є думка, що здорове харчування — це обов’язково щось дороге і недоступне. Однак насправді навіть найпростіші продукти можуть дати фору багатьом екзотичним овочам та фруктам. Наприклад, чи знаєте ви, наскільки корисна звичайнісінька морква?
Цифри
Всього в 100 г моркви міститься наступний відсоток від добової дози вітамінів, макро- та мікроелементів:
- бета каротин – 166%;
- вітамін А – 93%;
- калій – 13%;
- марганець – 7,2%;
- вітамін В6 – 6,9%.
Крім того, на 100 г моркви припадає 35 ккал, 1,3 г білків, 0,1 г жиру та 6,9 г вуглеводів.
Морква – найкращий друг ваших очей
Як зазначають лікарі, яскравий колір моркви – заслуга каротиноїдів. Це відомий бета-каротин, а також лютеїн та зеакантин – природні пігменти, дуже корисні для здоров’я ваших очей.
Вітамін А, на який багата морква, відіграє дуже важливу роль у виробництві білка родопсину. Ця сполука необхідна для нормального сутінкового зору. Навіть зовсім незначна нестача вітаміну А може спричинити проблеми зі зором у темряві, тобто провокувати «курячу сліпоту».
Каротиноїди, крім іншого, можуть захистити ваші очі та інших небезпечних хвороб. Вчені давно довели, що ці сполуки здатні знизити ризик прогресування вікової макулодистрофії, глаукоми та катаракти. Ці три діагнози найчастіше провокують втрату зору у людей похилого віку.
Що ще дає морква
Звичка часто їсти цей коренеплід допоможе вам:
- суттєво знизити ризик серцево-судинних захворювань;
- налагодити роботу кишківника;
- скинути зайві кілограми без голодувань;
- знизити ризик розвитку раку;
- зміцнити кістки та зуби;
- захистити зуби від карієсу та зміцнити ясна.
До речі
Особливо морква корисна для майбутніх мам і жінок, що годують. Продукт благотворно впливає розвиток плода. Крім того, коренеплід допомагає покращити властивості грудного молока та зміцнити імунітет дитини.
Кому не можна моркву
Навіть такий корисний продукт має свої протипоказання. За словами лікарів, моркву не варто їсти людям з гострим панкреатитом, виразкою шлунка, колітом, гастритом, підвищеною шлунковою кислотністю або тим, у якого є алергічна реакція на коренеплід.
Навіть здоровим людям не варто їсти моркву в надто великій кількості – це може спровокувати напад сонливості. Крім того, надлишок моркви в раціоні може спричинити каротинемію. Безпечна доза коренеплоду на день – це три чи чотири середні за розміром моркви.