На небезпечні види болю в спині припадає трохи більше 5-7% випадків. В інших ситуаціях проблема пов’язана з кістково-м’язовою системою і її можна відносно активно усунути, відвідуючи лікаря. Але бувають ситуації, коли посилення чи раптова поява болю в спині – це ознака тяжкої та небезпечної патології, яка може призвести до загибелі чи інвалідності.
Звичайно, не варто відразу підозрювати у себе небезпечні хвороби, але важливо знати про причини болю якнайбільше, щоб вчасно зрозуміти — коли стан потребує втручання, консультації лікаря та активного лікування, а в яких випадках потрібно переглянути свій спосіб життя. Які потенційно смертельні хвороби можуть спричинити біль у спині.
Рак кісток чи метастази
Один із найсильніших болів у спині виникає на тлі онкологічних патологій — остеосарокоми, що локалізується в області хребців або метастатичних вогнищ в області хребта, сформованих при розвитку онкологічних процесів іншої локалізації. Серед найпоширеніших пухлинних процесів, при яких виникають метастази та виникає сильний біль у спині, можна виділити:
- Рак молочної залози (у жінок).
- Ураження простати.
- Пухлини легень.
- Рак щитовидної залози.
- Пухлини матки та яєчників.
Рідше метастази у хребті виникають при ураженнях нирок, шлунка, товстої кишки. У дитячому віці метастази у хребті виникають при нейробластомі та лейкозі. Метастази можуть потрапляти в ділянку кісток та навколишніх м’яких тканин хребта безпосередньо, проростаючи з первинного вогнища, приносяться з кров’ю або лімфою. Біль виникає тому, що рак руйнує тканини та нерви, що провокує переломи хребців.
Цукровий діабет
Ще одна потенційно смертельна хвороба, яка може провокувати сильний біль у спині – це цукровий діабет. Причому для цього може бути одразу кілька причин, пов’язаних із різними органами та системами. Насамперед, біль у спині та оперізуючі відчуття в ділянці попереку можуть бути пов’язані з ураженням підшлункової залози — хронічним панкреатитом. Це пов’язано із запальним процесом, який веде до деформації проток, зміни структури органу та порушення відтоку секрету.
Друга причина болю в спині – ураження нервових стовбурів та корінців через підвищений рівень глюкози крові. Може порушуватись проведення імпульсів. Страждає метаболізм м’яких тканин навколо корінця, він здавлюється і виникає біль. Він може посилюватися під час руху, віддавати в ногу (аж до пальців стопи), провокувати відчуття оніміння, похолодання кінцівки в області гомілки та стопи.
Туберкульоз хребців
Хоча порівняно з ураженням легень подібне ускладнення буває нечасто, але виключати його не можна. При розвитку туберкульозної інфекції в кістковій тканині хребців відбувається поступове їх руйнування зі здавленням навколишніх тканин та нервів. В результаті можуть виникати різкі обмеження рухливості, сильний біль та деформація спини.
Лікувати патологію досить складно, потрібно як курс препаратів, що пригнічують туберкульозні бактерії, так і інвазивні втручання, щоб відновити цілісність хребців.
Прогресування розсіяного склерозу
Біль у спині може виникати при розсіяному склерозі. Причину самої хвороби та її симптомів поки що остаточно не з’ясовано. Але з урахуванням того, що при ній відбувається поступове руйнування мієлінових оболонок нервів, у тому числі і в області корінців спинного мозку, можливі різні типи болю — гострий, прострілюючий, постійний, зі спазмами.
Лікувати захворювання вкрай важко, можна лише на якийсь час уповільнити прогрес. Але поступово проблема тільки посилюватиметься, оскільки імунна система постійно подразнена, вона атакує оболонки нервів і провокує їх руйнування. Тому лікуватися доведеться довічно, а без лікування є ризик швидкої загибелі від ускладнень та прогресу самого склерозу.
Мієліт – якщо запалений спинний мозок
Найсерйозніша ситуація, яка може загрожувати загибеллю без своєчасного розпізнавання та лікування – це мієліт, особливо гнійний чи гематогенний. Це запальний процес в області спинного мозку, який може зруйнувати його або перейти на коріння, що відходять, поширитися вгору, на головний мозок.
Некротичний мієліт – найнебезпечніше і підступне захворювання, воно стає ускладненням гнійного менінгіту, поступово протягом кількох років руйнуючи спинний мозок і позбавляючи можливості спочатку ходити, потім рухати руками і навіть дихати, у міру того, як стосується стовбура мозку.