Печінка – це головний фільтр-орган у нашому тілі, і найтерплячіший. Навіть якщо ми змушуємо печінку працювати в посиленому режимі — навантажуємо пігулками, алкоголем, курінням, жирною та обробленою їжею — то вона довго «мовчки» терпітиме і ніяк не проявлятиме своє невдоволення. В органі немає болючих рецепторів. Якісь неприємні відчуття можуть виникнути тільки, коли печінка збільшується. Тоді розтягується капсула, що оточує її, і людина може це відчути як тяжкість, дискомфорт у правому підребер’ї.
Але все ж таки є ряд неочевидних ознак і симптомів, що побічно вказують на те, що з печінкою щось не так. Один із них може виявлятися ночами — і якщо повторюється регулярно, про здоров’я печінки треба задуматися всерйоз, пише видання ProNews з посиланням на практикуючих медиків.
Нічний симптом
— Якщо перед сном, уночі, коли неприємні відчуття в тілі помітніші, ви починаєте посилено свербіти, відчувати свербіж, то це може бути пов’язане із захворюванням печінки, — пояснюють лікарі. — Адже одне із завдань печінки — розщеплювати та виділяти з жовчю непотрібні організму речовини. Якщо з якихось причин печінка цього не може зробити, наступний секреторний орган, який спробує взяти на себе цю роботу, — це шкіра. Тому й виникають такі симптоми.
Сверблячка, пов’язана із захворюванням печінки, зазвичай не викликає висипу, відзначають медики. Найчастіше сверблять долоні і підошви ніг, зазначає експерт. І саме це відрізняє «печінковий» свербіж від сверблячки, що з’являється з інших причин.
— Сверблячка, що виникає через проблеми з печінкою, частіше проявляється на руках і ногах, посилюється вночі і посилюється спекою, менструальним циклом, замісною гормональною терапією, вагітністю та контактом із вовняним одягом чи ковдрами, — пояснюють лікарі.
Симптоми, що печінка хвора
Медики звертають увагу, що не завжди сверблячка може говорити саме про проблеми з печінкою, є й інші причини. Але при цьому — якщо вечорами сверблять долоні та стопи, це може бути і єдиною ознакою захворювання печінки.
Якщо при цьому ви помічаєте, що ваша шкіра стала жовтішою, змінили колір білки очей, терміново треба звернутися за негайною медичною допомогою.
У будь-якому випадку, поява симптому, що повторюється, у вигляді нічної сверблячки вимагає звернення до лікарів. Вони точно встановлять причину. Адже якщо проблеми з печінкою виявити вчасно і почати лікування, то можна впоратися із захворюванням, відкладати діагностику загрожує серйозними проблемами.
Якщо функція печінки порушена, розвивається перша стадія ожиріння – стеатоз, коли жири накопичуються у печінкових клітинах. Згодом це призводить до їхньої загибелі. Якщо своєчасно не вжити заходів щодо лікування стеатозу, згодом це призведе до загибелі великої кількості гепатоцитів. На цій стадії починає розвиватися цироз печінки, який практично не піддається лікуванню.
Інші ознаки проблем із печінкою:
- часті синці,
- чорний стул,
- темна сеча,
- здуття живота,
- нудота,
- відсутність апетиту,
- біль в животі.
Щоб діагностувати різні проблеми з печінкою, часто буває достатньо біохімічного аналізу крові. Головні маркери, які можна визначити за аналізом крові, це рівень АЛТ — аланінової амінотрансферази та АСТ — аспарагінової амінотрансферази.