Нейробіологи дали кілька порад, які допоможуть зберегти здоров’я мозку. За словами фахівців, якщо дотримуватись кількох простих правил, можна уникнути розвитку деменції і до старості відчувати себе бадьорим.
Здоровий сон
Режим сну та його достатня кількість (7-8 годин) – це найкраще, що можна зробити для здоров’я свого мозку, вважають нейробіологи. Правильний сон допомагає мозку в обробці інформації та формуванні спогадів.
Також якість сну відповідає за видалення токсичних відкладень білків – амілоїдних бляшок, які ведуть до розвитку хвороби Альцгеймера.
Фізична активність
Також зберегти здоров’я мозку допоможуть регулярні заняття спортом. Фізичні вправи збільшують приплив крові до мозку та допомагають зберігати його оптимальну роботу.
Дослідження показують, що спорт знижує ризик розвитку хвороби Альцгеймера та уповільнює погіршення когнітивних функцій із віком. Офіційна рекомендація складає 150 хвилин помірних фізичних вправ на тиждень, але будь-яка фізична активність краща, ніж нічого.
Соціальна взаємодія
Нейробіологи наголосили на важливості підтримки соціальних зв’язків, оскільки самотність може негативно позначатися на психічному здоров’ї, емоційному благополуччі та здоров’ї мозку. Дослідження показують, що люди з міцними соціальними зв’язками частіше живуть довше, краще справляються із труднощами та мають менший ризик депресії та тривоги.
Зберігати зв’язок з іншими людьми може бути складно, особливо у дорослому та похилому віці, але використання соціальних мереж та соцпрацівники можуть допомогти позбутися самотності.
Вивчення навколишнього світу
Знайомство з новими людьми та місцями, а також освоєння нових хобі сприяють зміцненню та пластичності мозку. Нейробіологи пропонують обрати нове заняття, а також дослідити сусідні міста або країни.
Вивчення чогось нового не обов’язково вимагає великих витрат – це може бути розв’язання складної головоломки або вступ до нового соціального середовища. Вивчення нових речей допомагає покращити результати розумової діяльності, особливо з віком.
Правильне харчування
Експерти вважають, що вживання ультраобробленої їжі може негативно вплинути на когнітивні здібності і збільшити ризик розвитку деменції. Дослідження показують, що продукти з високим ступенем обробки можуть збільшити ризик таких захворювань, як діабет, високий холестерин та високий кров’яний тиск, що може завдати шкоди мозку.
Щоб підтримувати здоров’я мозку та тіла, рекомендується обмежити споживання оброблених продуктів та дотримуватися повноцінного раціону, що включає фрукти, овочі, пісне м’ясо та цілісні зерна.