Сьогодні світ диктує нові тенденції. Багато хто з нас змушений просиджувати в задушливих офісах по 8-10 годин на день, а то й більше. А потім добиратися додому, сидячи в автомобілі чи громадському транспорті. Після довгого робочого дня багатьом вже не хочеться йти до спортзалу чи хоча б прогулятися парком. У результаті в організмі накопичуються зміни, які в результаті виливаються у серйозні проблеми зі здоров’ям.
Офісна робота, автоматизація діяльності, урбанізація, особистий транспорт, розвиток засобів комунікації — телефонів, інтернету, поштових послуг, власна лінь, захворювання щитовидної залози, проблеми серцево-судинної, опорно-рухової, нервової системи та інших — це основні причини гіподинамії. Чому це так небезпечно?
Що наше тіло реагує на нерухомість
За даними статистики, більше половини людей сидять протягом дня більше ніж 9 годин, а рухаються не більше 5-6 годин. Причому це малоінтенсивні рухи, які несуттєво впливають на загальний стан та метаболізм. Та активність, яку можна вважати позитивною та впливає на організм, за добу навряд чи досягає у більшості 30-40 хвилин. Як же таке тривале сидіння в офісному кріслі, на стільці чи лежання вдома на дивані, ліжку, впливають на наше тіло? Давайте пройдемося по основним органам та системам.
Протягом першої години, буквально відразу після того, як ви завмерли перед монітором у нерухомій позі, передача електричних імпульсів у м’язи ніг різко знизилася. Витрата калорій в організмі знижується на 15%, а в міру продовження сидячої роботи ще сильніше.
Рівень ферментів, які розщеплюють жири, знижується на 90%. Через дві години сидіння на стільці за комп’ютером або нерухомого лежання рівень хорошого холестерину знижується на 20%.
Жирок на животі
Багатогодинна робота за столом із недостатньою фізичною активністю, це, безумовно, одна з провідних причин ожиріння. Мало витрачаєте калорій – більше набираєте жирку на животі. Щоб вас вразити, давайте проведемо простий розрахунок.
Якщо людина набрала за рік 3 кг і нічого не змінює у своєму житті у зв’язку з цим фактом, цілком можливо, що через 10 років вона набере вже 30 кг. Порівняйте себе сьогодення з майбутнім: це хороша мотивація час від часу вставати зі стільця.
До речі, ожиріння – не просто естетична проблема. Це самостійний чинник ризику тромбозів. Актуально? Ще б! Додамо до цього ризики розвитку артеріальної гіпертензії та цукрового діабету.
До речі, так виглядає Емма — ідеальний офісний співробітник майбутнього. Вражає?
У судинах можуть з’явитися тромби.
Довге сидіння – самостійний фактор ризику тромбозів. Справа в тому, що вени – це судини, що несуть кров до серця від рук та ніг, органів тіла. І, наприклад, у ногах венозна кров піднімається проти сили тяжіння. Хороша підмога в цій роботі — м’язи ніг та клапанний апарат вен. Клапани перешкоджають стіканню крові донизу, а м’язи виконують роль насоса. Тому ходьба – фактор профілактики венозного застою, а отже, ризиків тромбозів.
Якщо ми довго сидимо, кров застоюється всередині вен, розширює їх, частина рідини з судин іде у тканини. Виникає набряклість, відчуття оніміння, а згодом може розвиватися і варикозне розширення вен. Крім того, тривалий застій призводить до згущення крові, можуть утворитися тромби, що є небезпечним для життя.
Крім того, що він може перекрити струм крові в нозі або руці до певної області, відірвавшись від місця свого утворення, тромб може потрапити в мозок чи серце, викликавши інсульт чи інфаркт.
Страждає шия, поперек та весь скелет
Наш хребет не розрахований на тривале сидіння. При стоянні та русі він має S-подібну форму з фізіологічними вигинами. У такому положенні навантаження розподіляється рівномірно. Але якщо ми сидимо, спина набуває С-подібної форми, і навантаження концентрується на таз і поперек, м’язи живота і спини, і втрачають свій тонус, при цьому міжхребцеві диски страждають від надлишкового тиску. У результаті — біль у шиї, між лопатками та в попереку.
Додамо сюди ще й остеопороз – зменшення кісткової маси, крихкість кісток. Це закономірний наслідок малоактивного життя. Зменшення м’язової маси теж закономірно – ми не тренуємо м’язи, у відповідь вони «запливають» жирком і слабшають. Проблеми із суглобами — це продовження історії зниження м’язової маси та ослаблення зв’язкового апарату. Нерівномірний розподіл навантаження, набір зайвих кілограмів – усе це швидше руйнує хрящі у суглобах.
Удар по серцю
Тривале сидіння негативно відбивається на стані всіх м’язів людського організму, у тому числі м’язової тканини в стінках судин і серцевому м’язі. Таким чином, довге сидіння в офісі “б’є” по серцево-судинній системі. Сила серцевих скорочень слабшає, тонус судин знижується, виникають порушення ритму серцевих скорочень.
Внаслідок неповноцінного розщеплення жирів порушується ліпідний обмін, зменшується постачання органів та тканин киснем та поживними речовинами.
Порушення жирового обміну може призвести до атеросклеротичних змін судин та розвитку ішемічної хвороби серця (ІХС). За різними даними, ризик смерті від «серцевих» причин (інфаркт міокарда, серцева недостатність) у офісних працівників на 20-30% вищий, ніж у середньому по популяції.
І до діабету недалеко
Тривале сидіння за роботою – одна з причин формування так званого метаболічного синдрому – хронічного, поширеного захворювання, пов’язаного з порушенням обміну речовин і роботою гормонів. Метаболічний синдром поєднує у собі пов’язані між собою порушення:
- абдомінальне ожиріння (переважне накопичення жиру навколо талії),
- підвищений вміст цукру в крові (гіперглікемію),
- зниження чутливості тканин до дії інсуліну (інсулінорезистентність),
- порушення співвідношення ліпідів у крові (дисліпідемію),
- артеріальну гіпертензію.
Ці зміни провокують розвиток цукрового діабету другого типу та атеросклерозу судин, гіпертонії. Рік за роком підвищується ризик виникнення інфаркту, інсульту, серйозних порушень у стані артерій та нервів у ногах – через високий цукор вони сильно ушкоджуються.