Хороший сон і правильний «біологічний годинник» взаємопов’язані. Вони можуть вплинути як на фізичне, так і психічне здоров’я. При цьому близько 62% дорослих у світі зізнаються, що сплять погано. Але як це можна виправити?
Одна з причин, чому виникають порушення сну, – вплив різних факторів навколишнього середовища. Причому це стосується навіть таких, на перший погляд, корисних речей, як фізичні вправи. Вони справді можуть покращити сон, але тільки якщо їх правильно організувати щодо часу відходу до сну. Вплив подібних факторів на людей також залежить від віку, соціального та культурного середовища.
Через порушення сну та «біологічного годинника» можуть виникнути психічні розлади. У тому числі депресія, психоз, тривога.
Для того щоб сон був повноцінним і якісним, потрібно дотримуватися гігієни сну. Вона являє собою створення особливої обстановки у спальні та поведінку, яка покращує сон. Для хорошого сну потрібно вдень отримувати порцію сонячного світла, прокидатися в певний час, у другій половині дня не вживати напої з кофеїном, зменшити споживання алкоголю або зовсім від нього відмовитися, обмежити час перед екранами пристроїв (через синє світло), займатися кілька раз на тиждень спортом, користуватись берушами, маскою для сну, завішувати вікна щільними шторами.