Коли приходиш пізно ввечері додому, сідаєш в улюблене крісло, розслабляєшся, то раптом з’являється він — сильний голод. Найчастіше ми спочатку хочемо з’їсти легку вечерю, наприклад овочевий салат і шматочок цільнозернового хліба з сиром, але цим наїстися складно, особливо якщо ви не добрали калорій протягом дня.
Голод посилюється, починаються перекушування: горішки, чай з варенням, печиво, бутерброд, шоколадка… На тлі стресу потреба в їжі зростає, хочеться з’їсти більше непотрібного, налягаючи на солодке та борошняне.
Що станеться з вашим тілом, якщо ви відмовитеся від пізніх вечерь та перекусів на ніч дивлячись? Розбираємось із експертами.
Зменшиться обсяг вісцерального жиру
Найочевидніший плюс: живіт поменшає, небезпечний для здоров’я вісцеральний жир піде з внутрішніх органів.
— Щоб схуднути, достатньо відучити себе від нічних перекусів. Деякі мої пацієнти дотримувалися цікавого правила: вони вечеряли до заходу сонця, — каже дієтолог Тріста Бест.
Звичайно, ви можете повноцінно повечеряти, адже ми повертаємося додому після 20:00. Добре, якщо це буде білок + клітковина: бобові, яйця, овочі. А ось від солодкого потрібно точно відмовитися.
Зменшиться ризик появи печії
Якщо ж ви вже страждаєте від неї, то висока ймовірність, що печія мучитиме вас набагато рідше.
— Коли ви поїли і лягли спати, то ваш ШКТ точно не відпочиває: шлунок перетравлює їжу, відправляючи її в кишечник. Кислоті «у лежачому положенні» набагато легше потрапити в стравохід – звідси і напади печії, – пояснює дієтолог Бест.
Плюс до всього вночі ми майже не рухаємось, деякі лежать на спині – це додаткові ризики.
Піде безсоння
Люди, які їдять перед сном, нерідко страждають від безсоння або ж прокидаються ночами. Пізній прийом їжі не дає організму відключитися, ШКТ працює, повного розслаблення не настає.
Тому намагайтеся вечеряти мінімум за 3 години до сну – побачите, що сон стане глибшим і спокійнішим.
Психіка стане стабільнішою
Об’їдатися на ніч шкідливо не лише для фізичного здоров’я, а й для ментального.
Вчені з Оксфорда з’ясували: чим більше людина їсть рафінованих вуглеводів — білого хліба, макаронів, випічки, тим вища ймовірність, що вона страждатиме від безсоння. Особливо якщо вона вечеряє борошняним та солодким. До того ж може почати скакати цукор у крові, що також дуже шкідливо для вашого здоров’я.
Пізні вечері провокують безсоння або поверхневий сон, через що вранці ви почуваєтеся розбитим, втомленим, все валиться з рук, а те, що відбувається, постійно дратує.
Однак, крім мінусів, у пізніх прийомах їжі є і свої плюси (якщо це повноцінні прийоми їжі, а не солодкі перекушування, звичайно ж).
М’язи люблять пізні вечері
Якщо ви хочете набрати м’язову масу, то пізня білкова вечеря може бути дуже доречною.
— Це стосується тих людей, які люблять тренуватись увечері. Після фізичного навантаження м’язи треба обов’язково «погодувати». Так вони швидше відновляться, і ви прокинетеся бадьорішим, — каже експерт з правильного харчування Рейчел Файн.
Глюкоза в крові скаже вам дякую
Ще один плюс пізньої вечері: вона допоможе контролювати рівень глюкози у крові. Особливо це корисно людям із цукровим діабетом першого типу.
— Якщо у вас є цукровий діабет або проблеми з рівнем глікогену, то збалансований пізній перекус піде на користь — він допоможе контролювати рівень цукру в крові, — каже дієтолог Лорен Манакер.
Якщо вночі хочеться не просто їсти, а тягне до якогось певного продукту, це вже схоже на психологічний голод. Найчастіше організм вимагає солодощі: шоколадку або печиво.
— Спершу треба зрозуміти, яку проблему за допомогою їжі людина хоче вирішити. Припустимо, у неї може бути висока тривожність: вона нервувала весь день і хоче в такий спосіб заспокоїтися, щоб заснути. Або вона постійно перепрацьовує. Третій варіант: вдень ви сильно на когось розлютилися, а емоції не виплеснули, отже, цукерка стає вирішенням проблеми.
Тому насамперед подумайте: чи добре ви годували себе протягом дня? Чи є у вас фізичний голод, який ховається за потягом до шоколадки? Якщо так, то варто повноцінно повечеряти і надалі враховувати цей фактор.