Напевно, кожен із нас хоч раз відчував цей стан, коли начебто прокинувся, а тіло ніби ще спить, важко чи навіть майже неможливо перевернутися, рухати рукою чи ногою, іноді навіть важко дихати. Цей стан у медичній практиці умовно прийнято називати «сонний параліч».
Що таке сонний параліч
Це розлад, у якому людина відчуває неповне пробудження. Виявляється він, як правило, в моменти між переходом зі сну в неспання:
- при засинанні;
- під час пробудження.
При сонному паралічі людина неспроможна здійснювати жодних рухів після пробудження. Говорячи простою мовою, мозок прокинувся, а тіло ще відпочиває. Зазвичай цей стан триває більше 1–2 хвилин.
Буває, що ця тілесна нерухомість супроводжується галюцинаціями чи умовними сновидіннями. Наприклад, відчуттям, що у кімнаті хтось є, чи іншими зоровими чи слуховими спотвореннями.
Що ж відбувається у цей момент? Сон складається із кількох стадій.
Засипання
Підготовка організму до відпочинку. Якщо ви починаєте ввечері позіхати, настала та сама ідеальна година для відходу до сну. Під час засинання уповільнюються біологічні процеси та знижується чутливість організму. Цей етап у нормі має становити не більше 10 хвилин.
Повільна фаза
Найтриваліший етап сну (займає 75% від загальної кількості). Головне його завдання – відновити організм.
Ця фаза складається з:
- дрімоти (близько 10 хвилин);
- легкої стадії (приблизно 20 хвилин, коли відбувається вимкнення свідомості, але зберігається активність слуху);
- глибокої стадії (триває близько 90 хвилин). До речі, сновидіння можуть виникнути і на глибокій стадії, але, як правило, людина їх не запам’ятовує.
Глибокий сон
У цей момент ми відпочиваємо найбільше, а наше дихання, частота серцевих скорочень та артеріальний тиск знижуються.
Швидка фаза
Це короткий етап (близько 25% загальної кількості). На цьому етапі ми починаємо бачити яскраві сни. Разом з цим відбувається обробка інформації, отриманої за день, та посилюється активність організму.
Фаза швидкого сну характеризується швидким рухом очей, дихання та частота серцевих скорочень прискорюються, а кров’яний тиск підвищується. Але водночас усі м’язи паралізовані.
Це фаза, в якій виникають сни та консолідуються пам’ять та спогади. За приблизно 7,5–8 годин здорового сну загалом проходить п’ять циклів зміни фаз сну. І цього більш ніж достатньо і необхідно для якісного якісного відпочинку — регенерації організму.
Сонний параліч виникає, коли пробудження відбувається в середині швидкого сну, коли мозок прокинувся, а м’язи навпаки сплять.
Чому виникає сонний параліч
Точних причин сонного паралічу не встановлено. Але найчастіше цей розлад трапляється у таких випадках.
Мало чи недостатньо сну
Для якісного відновлення організму після денної активності рекомендується спати не менше шести з половиною годин, оскільки нижче за цю цифру настають негативні наслідки для здоров’я. На один день поганого сну треба три дні хорошого, щоб компенсувати витрачені ресурси.
Недотримання встановленого часу відходу до сну
Подібно до того, як нестача сну негативно впливає на мозок і може викликати сонний параліч, графіки засинання, що постійно змінюються, можуть мати аналогічний ефект. Людина є істотою рутини, і наш мозок потребує системи, щоб регулювати біологічні ритми.
Вплив світла, соціальні відносини чи фізична активність допомагають мозку встановити розпорядок дня і розрізняти неспання та сон. Але якщо вони постійно змащені, тілу важко визначати, коли настав час відпочивати.
Напруга чи стрес
Постійна дія стресових ситуацій «викидає» в організм занадто багато кортизолу, який блокує вироблення мелатоніну і викликає зміни в циркадних ритмах.
Сон на спині
Хоч як дивно це звучало, але люди, які сплять на спині, часто страждають від сонного паралічу. Така поза може ускладнювати подих (особливо якщо в людини надмірна маса тіла). Це, у свою чергу, провокує раптове пробудження в ту фазу сну, і ризик появи сонного паралічу підвищується.
Інші причини сонного паралічу
Такий стан може бути викликаний:
- психічними проблемами, такими як біполярний, панічне розлад або посттравматичний стресовий розлад (ПТСР);
- вживанням психотропних засобів чи алкоголю;
- деякими хронічними захворюваннями.
Як позбутися сонного паралічу
Універсальних «ліків» від цієї проблеми не існує. Ви можете спробувати скоротити фактори ризику, перераховані вище, але якщо сонний параліч виникає часто, варто звернутися до лікаря. Він допоможе з’ясувати конкретну причину та за необхідності скоригувати ваш спосіб життя.