Найефективніший спосіб зменшити шкоду, яку завдає нам сидяча робота – це влаштовувати регулярні перерви для прогулянки чи розминки. Так, три піших прогулянки тривалістю 15 хвилин щодня (причому бажано гуляти відразу після їжі) зводять ризик діабету до мінімуму. П’ятихвилинні розтяжки щогодини – захищають хребет, м’язи та суглоби. А невелика гімнастика кожні 40 хвилин допомагає розігнати кров, зменшити ризик запальних процесів та навіть деяких форм раку.
Робота стоячи
Але якщо з якихось причин немає можливості робити регулярні перерви, можна прийняти радикальне рішення і замінити сидячу роботу стоячою. Причому немає потреби стояти протягом усього робочого дня: якщо працювати стоячи лише одну годину на день, стан здоров’я вже покращиться.
Зменшиться ризик діабету
Дослідження, опубліковане в журналі Diabetologia, показало: чим менше часу ми проводимо в сидячому положенні, тим нижчий наш ризик захворіти на діабет. На думку авторів дослідження, це навіть ефективніша стратегія, ніж регулярні фізичні навантаження: чим більше часу ми проводимо в сидячому положенні, тим вищий рівень цукру в крові та холестерин.
Серце і судини стануть здоровішими
Дослідження, проведене австралійськими фахівцями, в якому взяли участь понад 63 000 дорослих віком від 45 до 65 років, показало, що ті, хто сидів по чотири години або менше щодня, у результаті вдвічі рідше захворювали на гіпертонію, хвороби серця або судин. До таких результатів дійшли й автори британського дослідження, які вивчали дані про стан здоров’я 800 тисяч людей.
Зменшиться ризик раку
Якщо щодня ви проводите в сидячому положенні 6 годин і більше, ваші шанси померти від раку товстої кишки зростають на 36% – такого висновку дійшли дослідники з Американського товариства раку. Вчені поки не знайшли причини такої залежності, але вважають, що тривале сидіння призводить до погіршення контролю рівня глюкози та інсуліну, що може сприяти зростанню пухлини.
…і ожиріння серця
Регулярні фізичні вправи допомагають спалювати жир, що накопичується навколо внутрішніх органів, але серця це не стосується. Такого висновку дійшли дослідники з Каліфорнійського університету. Тому найефективніший спосіб захистити своє серце від ожиріння – якнайменше сидіти.
Нирки будуть захищені
У жінок, які сиділи менше трьох годин на день, ризик розвитку хвороби нирок на 30% нижчий, ніж у тих, хто проводить у сидячому положенні понад вісім годин на день. Для чоловіків цей показник становить 15% — погодьтеся, також чимало.
Поліпшиться постава
Якщо все підібрано правильно, стоячи, нам простіше зберігати правильне положення хребта, не напружуючи плечовий, грудний і шийний відділ хребта.
Пройдуть болі в попереку
Коли ми сидимо, навантаження на поперек у кілька разів вище, ніж коли ми стоїмо. А якщо ми змушені проводити у сидячому положенні по шість-вісім годин… Не дивно, що хворий поперек – «професійна» хвороба офісних співробітників.
Поліпшиться зір
Або як мінімум зафіксується: стоячи нам простіше контролювати безпечну дистанцію до монітора. А ще – не перенапружуються шийні м’язи і не порушується кровотік, який живить навіть органи зору.
Зменшиться ризик раку кишечника
Сидячий спосіб життя – одна з головних причин застою крові, що у свою чергу призводить до порушень кишечника і може спровокувати розвиток раку.
Нормалізується тиск
Коли ми приймаємо вертикальне положення, кров циркулює вільніше, судини не пережимаються, і артеріальний тиск трохи стабілізується.