Люди сплять менше, ніж решта представників приматів. Але чому так відбувається і скільки насправді часу на добу має проводити людина уві сні?
Виявляється, люди витрачають на сон менше часу, ніж усі людиноподібні мавпи, які вже вивчені вченими. Наприклад, шимпанзе потрібно 9,5 годин сну щодня, едиповим тамаринам – приблизно 13 годин, трисмуговим дурукулям – 17 годин.
При цьому, якщо скласти модель, яка враховує всі особливості людського організму, вона покаже, що людині потрібно спати приблизно 9,5 години на день. Чому ж насправді все інакше?
Наукові дослідження знайшли відповідь. Насправді сон людини відрізняється від сну приматів. Люди менше часу витрачають на сон і більше перебувають у фазі швидкого руху очей. Найімовірніше, пов’язано це з особливостями еволюції людини.
Багато років тому предки людей, швидше за все, жили та спали на деревах. Сьогодні примати продовжують це робити. Люди ж за якийсь час стали спати вже на землі. Тому вони вже не були так надійно захищені від хижаків, як раніше.
Дослідження сучасних доіндустріальних суспільств демонструють, що з часом людина стала потребувати меншої кількості сну, ніж її найближчі родичі. У роботі 2018 року еволюційний антрополог з Університету Торонто Девід Семсон пояснив, що це пов’язано зі скороченням фази сну, яка не стосується фази швидкого руху очей. До того ж під час фази швидкого руху очей людина бачить дуже яскраві сни. Крім того, люди здатні виявляти більшу гнучкість у плані вибору часу для сну. Також, за словами Семсона, існувала потреба збиратися до груп для сну. Тобто якась частина людей могла спати, а якась – чергувати, забезпечувати безпеку.
Припущення, що люди почали спати менше через загрозу хижаків, підтверджується ще одним дослідженням. У 2008 році еволюційний еколог Ізабелла Капеліні в рамках наукової роботи з’ясувала, що ссавці, які більшою мірою схильні до такої небезпеки, на сон витрачають в середньому менше часу.
Крім того, на думку Єтіша, який вивчає сон у невеликих спільнотах, є ймовірність, що люди в давнину ввечері лягали спати пізніше, оскільки обмінювалися інформацією. Тому нічний сон у них тривав менше.
Ще одне дослідження 2017 року за участю 37 осіб показало, що в середньому люди сплять приблизно 6,25 годин. Причому вони в ліжку проводили більше 9 годин, проте часто прокидалися.
У 2016 році за результатами опитування мешканців Чикаго стало відомо, що тривалість їхнього сну дорівнювала тривалості сну народності хадза, тобто в середньому 5,7-7,1 години.