Будь то непідготовленість до іспиту, раптова усвідомлення того, що ви голі на публіці, чи спонтанне випадання зубів, приблизно 1 із 20 із нас турбують кошмари, що повторюються. Крім того, що це неприємно, це може негативно вплинути на сон і призвести до погіршення здоров’я.
Тепер допомога вже близько. Вчені зі сну з Женевського університету винайшли метод зменшення частоти поганих снів за допомогою звукотерапії.
В даний час тим, хто страждає від повторюваних кошмарів, призначають репетиційну терапію – форму лікування, яка передбачає зміну негативного наративу своїх повторюваних снів на більш позитивний, а потім подумки прослуховування сценарію протягом дня. Хоча в деяких випадках це ефективно, це не завжди допомагає.
Щоб підвищити ефективність лікування, дослідники попросили половину групи з 36 пацієнтів, які проходили терапію репетиції зображень, слухати заспокійливий звук під час перегляду своїх позитивних сценаріїв сновидінь, а потім попросили їх носити пов’язку, яка відтворювала їм цей звук.
Обидві групи відчули зниження частоти своїх кошмарів, але ефект був більш вираженим у тих, яким відтворювався заспокійливий звук. Половина, яка програвала звук, також повідомила, що бачить більше радісних снів.
«Ми були приємно здивовані тим, наскільки добре учасники поважали та терпіли процедури дослідження, наприклад, щодня проводили репетиційну терапію зображеннями та носили пов’язку для сну протягом ночі», — сказав провідний дослідник Лампрос Перогамврос , психіатр з Лабораторії сну в Женеві. Університетські лікарні.
«Ми спостерігали швидке зменшення кошмарів, разом із тим, що сни стали емоційно більш позитивними. Для нас, дослідників і клініцистів, ці відкриття є дуже перспективними як для вивчення емоційної обробки під час сну, так і для розробки нових методів лікування».
Зараз команда планує відслідковувати звукову терапію в більшому масштабі, серед різних груп населення, щоб надалі встановити її ефективність.
Дослідження було опубліковано в журналі Current Biology.