Вчені з Університету Монаша виявили хобі, яке найефективніше скорочує ризик деменції. Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі JAMA Network Open, кросворди та шахи краще допомагають від розвитку старечого недоумства, ніж в’язання, малювання та соціальна активність.
У ході роботи було проаналізовано дані понад десять тисяч учасників віком від 70 років. Виявилося, що випробувані, котрі регулярно тренували свої когнітивні навички, мали на 9-11 відсотків менше шансів на діагностовану деменцію в майбутньому порівняно зі своїми однолітками, які займалися іншими захопленнями. Серед ефективних захоплень були: навчання нових знань та навичок, розгадування кросвордів, гра в шахи та використання комп’ютера.
У групі рукоділля, в’язання, малювання та читання ризик нейродегенеративного захворювання був знижений лише на сім відсотків. При цьому соціальна активність, у тому числі походи до кінотеатрів та ресторанів, не були пов’язані зі зниженням ймовірності деменції. Результати зберігали свою статистичну значущість навіть із поправкою на загальний рівень освіти та соціально-економічний статус, а також незалежно від статі.
Проте автори наголошують, що соціальні зв’язки можуть бути досить важливими для психічного здоров’я, незважаючи на те, що в дослідженні не було виявлено чіткого зв’язку з ризиком розвитку деменції. Можливо це тому, що учасники були когнітивно здоровими та вели соціально активний спосіб життя до початку спостереження.