Старіння в домашніх умовах залишається кращим для більшості людей нашій країні. Дім має величезне значення в житті людини, забезпечуючи затишок та спокій. Щоб до цього списку додалося почуття захищеності, необхідно адаптувати приміщення та знизити ризик падіння. Як це зробити?
З віком відбуваються зміни у організмі. Літнім людям стає важче пересуватися та виконувати свої повсякденні завдання. Тому навіть своє житло потрібно підготувати, щоб унеможливити серйозні пошкодження: переломи, вивихи, струси, забиті місця, психологічні травми.
Чому важливо обладнати будинок для людей похилого віку?
У похилому віці існує високий ризик падіння. Нещасний випадок може призвести до втрати самостійності людини, що може знизити якість її життя. Причинами падіння можуть бути різні зовнішні фактори, яким часто не надають значення в побутових умовах.
Одна з найпоширеніших помилок полягає в тому, що підготовка будинку починається після падіння. Щоб уникнути проблем, ми радимо адаптувати будинок у плановому порядку разом із людиною старшого віку, враховуючи її переваги та можливості. Всі доповнення та зміни, які ми вносимо до будинку, повинні полегшувати повсякденне життя та бути корисними для літньої людини. Наші поради допоможуть вам підтримувати високий рівень особистої безпеки вдома.
Загальні рекомендації
- На основних маршрутах людини в будинку не повинно бути перешкод, що ускладнюють прохід: високих порогів, дротів, сторонніх предметів (взуття, сумки) на підлозі. Важливе значення мають стійкі меблі.
- Підлога повинна бути рівною і не слизькою. Килимки дуже небезпечні, оскільки краї можуть загинатися і люди похилого віку можуть про них спіткнутися і впасти. Слід прибрати килими та килимки або надійно прикріпити їх до підлоги використовуючи двосторонній скотч або спеціальні пристрої – підкладки, які допоможуть зафіксувати покриття для підлоги. При попаданні рідини на підлогу її слід негайно витерти, щоб людина не послизнулася на мокрій підлозі.
- На вільних від меблів стінах можна розташувати поручні. Нестійкі предмети меблів вздовж стін по периметру кімнат та коридору необхідно усунути; низькі меблі та меблі на коліщатках також стають причиною падінь.
- Якщо у будинку є сходи, використовуйте протиковзкі смужки на кожну сходинку. Щоб максимально убезпечити пересування сходами, край ступеня потрібно відмітити яскравим кольором. Територію над сходами слід добре висвітлити. Спускатися чи підніматися сходами важливо, не поспішаючи.
- Переконайтеся, що приміщення добре освітлені (включаючи нічне освітлення). Світло має бути яскравим, але не засліплюючим. Встановіть світильник у спальні таким чином, щоб його можна було легко ввімкнути, не встаючи з ліжка.
- Перевірте висоту ліжка — людині похилого віку має бути зручно вставати і сідати на неї. Висота ліжка, що рекомендується, повинна бути не нижче 65 см, при цьому важливо, щоб ноги діставали до підлоги, коли людина сидить на краю ліжка.
- Всі важливі предмети, які часто застосовуються, розташуйте на відстані витягнутої руки. Необхідно продумати, як комфортніше розмістити речі, щоб нахили і зіткнення з предметами були зведені до мінімуму, і людина похилого віку могла без перешкод ними користуватися.
- Якщо потрібно діставати предмети з верхніх полиць або антресолей, у жодному разі не можна ризикувати. Краще попросити та дочекатися допомоги близьких.
- Прикріпіть на видному та доступному місці список з номерами телефонів: екстрених служб, лікаря та близького кола спілкування.
- Стаціонарний телефон встановіть невисоко на випадок падіння: якщо людина похилого віку не зможе піднятися, то зможе дотягнутися і зателефонувати. Провід також слід прибрати.
- При користуванні мобільним телефоном важливо класти його на те саме місце, щоб це увійшло в звичку. Розташуйте телефон на відстані руки, щоб зручно було відповідати. Мобільний пристрій можна налаштувати для подачі сигналу тривоги у разі падіння та неможливості піднятися.
- Людям з обмеженим слухом можна носити сучасні браслети та годинники, які подають вібруючі сигнали, якщо знаходяться в іншому приміщенні. Також можна встановити налаштування, яке автоматично вимикає звук телевізора, коли телефонує, щоб не пропустити важливі дзвінки.
- Перевірте, чи немає в квартирі, будинку проблем з електричним проведенням, газом або трубами. Якщо є, усуньте проблеми.
Рекомендації щодо облаштування ванної кімнати
- Майже 70% падінь відбуваються у ванній кімнаті. Ванна кімната – одна з найнебезпечніших кімнат у будинку для людей похилого віку через її тверду і гладку поверхню. Краще користуватися ванною кімнатою та туалетом, не зачиняючи двері на замок.
- Щоб знизити ризик падінь, розстеліть на підлогу ванної кімнати або в душі килимок. Для безпеки літньої людини та полегшення її пересування по ванній кімнаті по можливості обладнайте поручні в наступних місцях: над ванною, щоб людина могла спиратися на них, коли встає та сідає у ванну; над раковиною; поряд з унітазом; на вільній стіні.
- Відкидні поручні краще для ванної та туалетної кімнат. З їх допомогою зручно та безпечно сідати та вставати.
- При вставанні з ванни або усаджуванні категорично заборонено використовувати крани, труби як опори, щоб уникнути травм та опіків.
- Щоб літня людина не обпіклася, у ванній можна встановити обмежувачі температури води. Вони автоматично відключають воду, якщо температура води стає надто гарячою. Їх легко встановити у раковину, душ, ванну.
Рекомендації щодо облаштування туалету
У літньому віці сісти на унітаз стандартної висоти і стати досить складно. Щоб полегшити людині цей процес, можна встановити на унітаз насадку, яка збільшує висоту сидіння і регулюється по висоті.
Рекомендації щодо використання допоміжних засобів пересування
- На сьогоднішній день існує безліч різних пристосувань, при правильному використанні пристроїв для підтримки істотно знижується ризик падіння. Засоби пересування літньої людини на колесах повинні мати справні гальма. Перед використанням крісла-каталки її необхідно поставити на гальмо.
- Якщо людина похилого віку може стояти, але їй важко ходити, можливо використовувати ходунки або ролери. Проконсультуйтеся зі спеціалістом, щоб підібрати відповідну висоту допоміжного засобу. Слідкуйте за тим, щоб гума на кінці милиць, тростини або ходунків була ціла і не зношена. Дотримуйтесь правил користування ходунками, заздалегідь знайомлячись з інструкцією із застосування.
- У зимовий час, щоб знизити ризик падіння при ожеледиці, дуже зручно користуватися спеціальними пристроями, що кріпляться на взуття — «льодоходи» або «зимоходи».
- Якщо раніше вже траплялися падіння, можна використовувати пояс із вбудованою подушкою безпеки, яка дає змогу захистити від травм. При падінні автоматично надсилаються повідомлення встановленим адресам, зазначеним у списку оповіщення за надзвичайних ситуацій.
- Всі засоби пересування літньої людини важливо регулярно перевіряти, що дозволить усунути неполадки та забезпечить безпеку пересування.
Рекомендації щодо підбору одягу та взуття
Дуже вільний одяг може спровокувати падіння – зачепитися за двері, вікна чи меблі. Тому одяг має бути за розміром, зручний для пересування. Особливо має підбиратися взуття. Не використовуйте як домашнє взуття шльопанці без задників – вони підвищують ризик падіння і часто зісковзують з ніг. Підберіть зручне взуття за розміром, на низьких підборах або без них, із задником та закритим миском.
Щоб не наражати себе на ризик, намагайтеся виключити ситуативні фактори, які найчастіше виникають:
- В результаті поспіху швидко пересувався, щоб не запізнитися.
- Внаслідок неуважності – при спуску сходами, відволікаючись на перегляд телефону, не помітив сходинку.
- Необережно — намагаючись узяти книги з верхньої полиці шафи.
- При виконанні кількох справ одночасно переходив дорогу і говорив телефоном.