Про те, як шкідливо зловживати спиртним, курити, гризти нігті, пити літрами каву, переїдати або проводити цілодобово в соцмережах, знають навіть діти. На жаль, це знання не допомагає в одну мить взяти та кинути всі свої шкідливі звички. Кажуть, що покинути допоможе лише сила волі.
Перевірити, наскільки така думка відповідає дійсності, вирішили професор психології та бізнесу Університету Південної Каліфорнії Венді Вуд та постдокторант Пельсінванського університету Асаф Мазар.
Розібратися у питанні вчені вирішили на прикладі кавової залежності. Чому люди взагалі починають зловживати кавою? Є версія, ніби цей напій просто допомагає прокинутися та зарядиться енергією. Ось тільки кількість кофеїну, що бадьорить, може сильно відрізнятися в різних варіаціях напою. Навіть той самий кавовий напій може бути різним, проте кавомани цього нібито не помічають.
Насправді люди найчастіше повторюють одну і ту ж дію щодня просто за звичкою. Якщо ви п’єте каву щоранку — ви, швидше за все, дуже звикли робити це на автоматі. Причому часом людина навіть не хоче визнавати, що обзавілася звичкою — і просто вигадує нібито логічне пояснення, чому вона діє саме так.
Щоб отримати нові дані про те, яку роль відіграє звичка, дослідники запитали більше 100 кавоманів: що саме змушує їх пити каву. Виявилося, що вдвічі більше учасників опитування вважали, що головна причина кави – боротьба з сонливістю, але не звичка. Потім автори дослідження вирішили порівняти ці припущення з реальністю: вони відстежували протягом тижня рівень споживання кави та втоми цих людей.
Виявилося, що люди справді схильні пити каву, коли втомились. Однак при цьому також з’ясувалося, що звичка пити каву також дуже впливала на їхню поведінку.
Потім вчені вирішили взяти за основу поведінку, яку люди можуть вважати однозначно поганою звичкою — нездатність допомогти у відповідь на прохання незнайомої людини. І тут учасники дослідження продовжували ігнорувати силу звички та заявляли, що їхнє небажання запропонувати допомогу пов’язане лише з настроєм та дефіцитом часу.
Різниця між реальною роллю звички у вашому житті та тим, яке значення ви їй надаєте, має значення. Саме цей розрив допомагає зрозуміти, з якою звичкою треба боротися — і якими методами.
Адже якщо людина думає, що п’є занадто багато кави через втому, а не залежність, то вона може спробувати більше відпочивати і раніше лягати спати. Але це не допоможе знизити кількість кофеїну, що споживається.
Чому нам взагалі так складно перемогти звички? Це не так просто визнати, але насправді вони просто не перебувають під нашим абсолютним контролем. За допомогою сили волі ми можемо один раз відмовитись від келиха вина, зайвої чашки кави, сигарети. Однак для того, щоб постійно тримати звичку у руках, цього мало.
Ось наочний приклад: якщо вас попросять не говорити слова з буквою «я», ви легко дотримуватиметеся цього правила хвилину. Однак витримати цілий тиждень було б набагато складніше.
Саме тому, якщо ми намагаємося відмовитися від шкідливих звичок на чистому ентузіазмі, надовго нас частенько не вистачає — адже звичка, як і раніше, керує нами, навіть якщо ми самі в цьому не зізнаємося.
Тому насправді однієї сили волі над перемогою у війні із звичками мало. Потрібно ще подбати про середовище, яке б підтримувало рішучість зав’язати.
Наприклад, ви вирішили кинути палити. У такому разі не потрібно купувати сигарети, заходити до тютюнових магазинів та бувати в місцях, де багато курять.
Намагайтеся забезпечити собі умови, в яких вдаватися до улюбленої звички буде просто незручно. Якщо у вас немає вдома алкоголю, вам доведеться шукати інші варіанти, де випити – і шанс зірватися буде нижчим.
Крім того, дуже важливо визнати проблему та перестати знаходити їй виправдання. Ви курите не тому, що багато нервуєте і ваш бос доводить вас. Ви палите, тому що залежні від нікотину. Усвідомивши корінь проблеми, вирішити її буде набагато простіше.