Мало хто буде сперечатися з тим, що недосипання робить нас дратівливими та розсіяними. Тяжко залишатися доброзичливим і привітним, коли тільки й думаєш про те, як би впасти обличчям у подушку і добре поспати.
Однак, як з’ясували вчені, на цьому вплив дефіциту сну на характер не закінчується. Виявляється, сон не просто дає час нашому організму відновиться — він служить справжнім «мастилом» для наших доброзичливих та співчутливих стосунків із людьми, робить нас емпатичними.
Такого висновку дійшли вчені з Каліфорнійського університету в Берклі. Результати їхнього дослідження опубліковані у виданні PLOS Biology.
Як зазначає один із авторів роботи, професор Метью Волкер, існують вельми глибокий і помітний зв’язок між сном і здоров’ям, у тому числі й ментальним. Адже практично всі серйозні відхилення в психіці так чи інакше пов’язані з проблемами зі сном. І на соціальні взаємодії, як показали результати експериментів, нестача сну впливає також не найкращим чином.
Спочатку вчені помістили 24 добровольці без проблем зі здоров’ям в апарат фМРТ для обстеження мозку спочатку після здорового восьмигодинного сну, потім після його відсутності. З’ясувалося, що дефіцит сну знижує активність низки нейронних контурів, робота яких пов’язана з виконанням соціальних функцій та здатністю розуміти оточуючих.
Потім вчені вирішили поставити експеримент на більш численній групі – вони простежили за групою більш ніж із ста людей. У віддаленому форматі фахівці 3-4 доби аналізували якість кожного з них, а потім давали опитувальники. Анкетування мало з’ясувати, наскільки учасники експерименту готові допомагати оточуючим. Виявилося, що чим гірше людина поспала — тим менше в неї було бажання приходити до когось на допомогу.
На третьому етапі дослідження експерти проаналізували базу даних про кілька мільйонів благодійних внесків, зроблених мешканцями Сполучених Штатів у період між 2011 та 2016 роками. Результати вражають: з’ясувалося, що наступного дня після переведення годинника на зимовий час, коли багатьом доводиться спати приблизно на годину менше, жертвують значно рідше — аж на 10%. Можна уявити, як у такому разі на людину впливає безсонна ніч.