Як часто ви висипаєтеся? У сучасної людини зі здоровим сном нерідко все не слава Богу: хтось не може привчити себе вставати в той самий час, хтось від безсоння мучиться, а хтось постійно недосипає.
Є безліч причин вашого недосипання. Проте головна прихована у вас самих.
Жертвувати сном нас привчають із самого дитинства. Є тільки один період у житті, коли до сну ставляться як до чогось цінного: коли у жінки народжується дитина, вона і до його сну ставиться з трепетом (адже коли вона засне, буде можливість зайнятися справами), і сама намагається поспати за першої можливості.
Але коли починається шкільне життя, сон ніби перестає бути чимось важливим і значним: треба готуватися до контрольної — значить, можна і не спати. На носі іспити – краще пізніше лягти і раніше встати, підготуємося як слід.
У результаті в людини, з раннього дитинства вибудовується взаємозв’язок між успіхом та позбавленням себе сну.
Іноді люди навіть починають пишатися тим, що сплять надто мало. “На пенсії висплюсь”, гордо заявляють вони. Начебто спати – це прояв слабкості.
Дорослі люди взагалі перестають ставитись до сну як до чогось цінного. Люди готові пожертвувати сном заради багато чого: заради прибирання, тренування, улюбленого серіалу чи книги, відеоігри, роботи. А якщо ти батько чи власник серйозного бізнесу, то висипатись навіть начебто непристойно.
Головна проблема в тому, що безслідно таке зневажливе ставлення до сну як до чогось необов’язкового не минає. За постійне недосипання доводиться платити. І ти розумієш, що сон взагалі дуже потрібний і важливий, коли відчуваєш, що став дратівливим, втомленим, знесиленим. Або коли починаються серйозніші проблеми зі здоров’ям — адже хронічний недосип шкодить нам набагато сильніше, ніж це здається на перший погляд.
Причому рано чи пізно людина може усвідомити, наскільки їй шкодить дефіцит сну. Однак у цей момент вона цілком можливо не зможе виправити ситуацію. Адже відразу відмовитися від шкідливої звички жертвувати сном не так просто — навіть якщо вже зрозуміло, як багато проблем приносить недосипання.
У якомусь сенсі це можна порівняти з курінням: усі знають, що курити шкідливо, проте кинути цю звичку дуже важко. Тому люди дуже часто або просто заплющують на все очі, або навіть намагаються знайти у своїй згубній пристрасті плюси.