Відразу визначимося — кому буряковий сік може нашкодити, оскільки в його складі міститься багато активних компонентів, у тому числі з послаблюючим ефектом. Так як сік отримують зі свіжих буряків, у його складі міститься велика кількість фруктових кислот – щавлевої, лимонної і яблучної – які мають подразнюючий ефект щодо слизових шлунка. Тому щодня пити буряковий сік, тим більше у такому великому обсязі, не рекомендується:
- Дорослим та дітям із хворобами шлунка, на тлі яких підвищується кислотність соку.
- За наявності піску чи каміння в нирках, оскільки активні кислоти сприяють зростанню конкрементів.
- За наявності недостатності нирок, оскільки велика кількість іонів та кислот навантажує нирки, змушуючи їх працювати активніше.
- При запальних захворюваннях кишківника (НВК, хвороба Крона), оскільки є високий ризик загострення процесу та розвитку вкрай неприємних симптомів.
- На тлі послаблення випорожнень, хронічної діареї або гострих кишкових інфекцій, оскільки можна лише погіршити ситуацію.
- Через високий вміст у продукті цукру, вкрай обережно потрібно вживати буряковий сік людям із цукровим діабетом 1-го типу.
- Через велику концентрацію щавлевої кислоти можливе погіршення стану у людей з подагрою або ревматоїдними артритами. Можуть виникати загострення, ймовірно, поява болю в суглобах.
- Компоненти бурякового соку мають гіпотензивний ефект, тому у людей з гіпотонією можуть спровокувати зниження тиску з розвитком колапсу.
Кишечник може різко відреагувати
Решта можуть пити сік буряків, але важливо збільшувати обсяг споживання поступово з чверті склянки до половини, а потім уже до цілого. Це важливо, щоб відстежити індивідуальні реакції на продукт та його компоненти. Оскільки буряк відомий своєю проносною дією, одномоментне вживання бурякового соку, особливо натще і в ранкові години, може через кілька годин спровокувати діарею, яка надовго затримає вас у вбиральні.
Хоча в порівнянні з самим буряком у соку вкрай мало клітковини, але органічні кислоти та активні сполуки свіжого соку посилюють перистальтику і можуть спровокувати кишкову кольку та різкий викид жовчі в кишку. Це і спричинить діарею. Якщо ж вживати сік після їди, розділити всю склянку на скільки прийомів, негативних побічних ефектів можна уникнути, і ви отримаєте всю користь цього продукту.
Корисний при гіпертонії
Як ми вже сказали, у буряках містяться природні гіпотензивні компоненти – сполуки азоту, які в організмі трансформуються у оксид азоту. Він відомий своєю біологічно активною дією на стінки артерій. За рахунок їхнього розслаблення рівень артеріального тиску знижується. Звичайно, порівнювати ефект із препаратами від тиску в жодному разі не можна, але доповнити цим продуктом здоров’я харчування гіпертоніка цілком можна.
Підвищує витривалість
Сік свіжих буряків допомагає підвищити рівень витривалості, знову ж таки за рахунок впливу на судини та покращення периферичного кровообігу. М’язи отримують більше крові та кисню, що допомагає ефективніше тренуватися. За даними вчених із Англії, підвищення витривалості може досягати 16%.
Може бути корисним у корекції анемії
Людям із залізодефіцитною анемією буряковий сік може допомогти у корекції дефіциту заліза. Сам буряк багатий на цей мінерал, але засвоюється він з рослинних компонентів не дуже добре. Однак комбінація з вітамінами на тлі повноцінної дієти та лікування, підібраного лікарем може підтримати та закріпити результат терапії. Крім того, буряковий сік стимулює регенерацію еритроцитів у кістковому мозку.
Захищає шкіру
Висока кількість антиоксидантів, протизапальних компонентів та вітаміну С допомагає зберігати здоров’я шкіри. Сік буряків може допомогти у боротьбі з прищами, надає шкірі сяйва, вирівнює колір. Нерідко буряковий сік використовують і для зовнішнього застосування у складі поживних масок для обличчя.
Допомагає виводити токсини
Пектини у складі буряків допомагають у зв’язуванні та виведенні токсичних продуктів метаболізму, що утворюються у кишечнику. Але щоб реалізувати цей ефект, необхідно вживати буряковий сік з м’якоттю, оскільки у відфільтрованому продукті пектину майже немає. До речі, пектини можуть допомогти і у зв’язуванні «поганого» холестерину.