Брати і сестри – це такі люди, які трошки, та змагаються між собою. Хтось успішніший, хтось багатший, хтось спортивніший. Змагання негласні, звісно. Але є вони завжди. Недарма нещодавно весь інтернет сперечався, хто розумніший — первістки чи молодші діти. Вчені, до речі, висловилися за перших. Але молодші з ними не погодилися і навели купу контрприкладів із серії «а ось я…».
Експерти й самі не можуть до ладу домовитися, хто ж розумніший (швидший, вищий, сильніший) — старші чи молодші. Але в одному психологи, педіатри та генетики сходяться: черга народження таки впливає на людину.
Нещодавно було опубліковано незвичайне дослідження щодо впливу порядку народження на подальшу долю, та його результати здивували. Якщо коротко, тепер ви можете з повним правом звинувачувати батьків у тому, що з вас не вийшов мільярдер та генеральний директор великої компанії. А як справді, ми зараз розповімо.
Отже, якщо ви…
…молодший
Швидше за все, ви будете індивідуальним підприємцем, бізнесменом працювати на себе. Навіть якщо ваші батьки ніколи не були такими.
Недавнє дослідження групи психологів показало, що молодші діти мають більш зухвалий характер. Маленькі бунтівники. І їм не так і страшно зіткнутися з ризиками, які передбачає ведення власного бізнесу.
Все з тієї ж зухвалої поведінки випливає ще один наслідок: ви набагато охочіше вплутуватиметеся в різні авантюри і ризиковані заходи, ніж ваші старші брати і сестри. Стрибки з парашутом? Скелелазіння? Це про вас. А може, і на життя зароблятимете чимось на зразок промислового альпінізму. До речі, ось вам і відповідь, чому ваші старші бояться так стрибати з парашутом. Тому що вони старші.
Важливо, щоб дитина з раннього віку мала свою зону відповідальності. Нехай це буде щось зовсім не складне: прибрати свої іграшки, підмістити підлогу або погодувати вихованця. Так потихеньку ви навчите дитину брати на себе відповідальність. Дуже здорово, якщо ви зумієте знайти таку групу, що розвиває, або гурток, де вона буде старша, вийде з ролі опікуваного молодшого.
…середній
Ви просто створені для того, щоб допомагати людям. Нещодавно соціологи провели дослідження, яке показало, що середні діти набагато яскравіше демонструють свою соціальність. Це означає, що вони природжені альтруїсти. Про потреби та інтереси оточуючих вони думають насамперед. І тільки потім – про себе.
Згадайте, можливо, у вас у родині середній був справжнім миротворцем? Це все тому, що він середній.
Середніх дітей у жодному разі не можна порівнювати зі старшими та молодшими. Порівнювати дітей із кимось — взагалі погана ідея, але тут є свої нюанси. Середні повинні оцінювати себе, не дивлячись на когось, а дивлячись на себе вчора чи позавчора.
Наприклад, учора вона ще не вміла зав’язувати шнурки, а сьогодні навчилася. Середня дитина обов’язково має мати свій особистий простір, де вона буде господарем. І ніяк не можна обділяти її увагою, малюк хоча б іноді повинен почуватися в центрі сім’ї.
…старший чи єдиний
У вас більше шансів досягти успіху у його традиційному розумінні. Психологи пояснюють: ті, хто не має братів і сестер взагалі, або ті, кому пощастило народитися першим, підростають в оточенні дорослих. Дорослі зазвичай розумніші, ніж діти. І це позначається на розвитку первістків.
Ще одне – малюки швидко розуміють, як вони можуть догодити дорослим. А це традиційні успіхи. Типу вивчити віршик, написати пару букв, намалювати жирафа.
Працювати первісток, ймовірно, не буде на себе, а на корпорацію, де займе одне з керівних місць. У первістків більше шансів стати успішними політиками, зайняти лідерську позицію. Це зумовлено тим, що первістки і діти-одиначки росли (хоча б деякий час) віч-на-віч зі своїми батьками. Тобто стикалися з владою віч-на-віч.
Тому старші діти схильні до конформізму, набуття академічних знань. І найчастіше впевненіші у собі, ніж їхні молодші родичі. А всі ці якості таки допомагають будувати успішну кар’єру.
Старших дітей зазвичай хвалять за успіхи. І забувають прищепити розуміння, що немає нічого страшного, якщо щось не вийшло. Розкажіть йому свою історію якоїсь невдачі — нехай малюк зрозуміє, що це не кінець світу.
Головне — що з будь-якої ситуації можна винести уроки. І не забувайте хвалити дитину не лише за успіхи та досягнення, а й за щось ще. Не намагайтеся зробити з неї няню для молодших, не звалюйте на старшого надто багато відповідальності.
… все одно який
Ви, швидше за все, будете дружити з кимось, хто займає в сім’ї те саме становище, що й ви. Так, є й таке дослідження: вчені з’ясували, що молодші охочіше дружать із молодшими, старші зі старшими. А єдині діти легше знаходять спільну мову з такими самими єдиними.