Сучасні господині варять бульйони переважно на м’ясі, хоча споконвіку для цього використовувалися кістки. І річ не тільки в тому, що м’ясо можна з’їсти в іншому вигляді, а кістки потрібно якось уживати. Кістковий бульйон і супи на його основі в багатьох традиційних кухнях вважалися цілющими. І сучасна наука це підтвердила.
Чому так важливо вживати в їжу кістковий бульйон
Правильний бульйон або холодець (застиглий бульйон) варили близько доби, а іноді й більше. За цей час із кісток, шкіри, сполучної тканини, кісткового мозку та сухожилля всі корисні речовини переходили у воду.
Основну цінність для людського організму складають амінокислоти, які пригнічують запальні процеси в організмі, відновлюють слизову оболонку кишечника та шлунка, захищають кишечник від хвороботворних бактерій.
Завдяки натуральному желатину, що міститься у рідині, відбувається профілактика захворювань суглобів. Також у бульйоні містяться речовини, які необхідні для вироблення колагену нашим організмом, що дозволяє зберегти молодість та красу.
При регулярному вживанні такого бульйону шкіра стає гладкою, пропадають висипання, волосся виглядає блискучим і здоровим, а зморшки з’являються набагато рідше і набагато пізніше.
Важливо: купувати кістки слід у власників приватних господарств або у фермерів, у товарі яких ви впевнені.
Особливості приготування
Щоб кістковий бульйон вийшов не тільки смачним, але й корисним, слід дотримуватись деяких правил приготування.
- Варити кістки необхідно щонайменше 12 годин. Якщо вони свинячі або яловичі, то краще це робити протягом 24-48 годин.
- Використовувати рекомендується ті ділянки, де є суглоби. Також можна варити лапи, шийки, крила курки або іншого птаха. Але це не повинен бути бройлер, тому що вони ростуть дуже швидко і кістки навіть не встигають сформуватися повноцінно. Шукайте “запчастини” курей-несучок.
- Кістки повинні займати не менше 1/3 ємності, решту займає вода.
- Після закипання, вогонь слід зменшити до мінімуму. Бульйон не повинен кипіти. Він повинен томитися. З дна можуть підніматися невеликі бульбашки, але активного кипіння не повинно бути.
- Щоб вийшло ще смачніше і корисніше, потрібно покласти в каструлю кілька морквин, цибулю ріпчасту в лушпинні, лавровий лист, черешки або корінь селери, чорний перець горошком. Сіль кладеться на початку варіння. Кількість інгредієнтів залежить від кількості кісток та води.
Кістковий бульйон можна використовувати як основу для супів, каш і других страв, пити його як лікувальний чай, робити з нього холодець і навіть заморожувати про запас.