Чи замислювалися ви про те, як мозок обробляє та запам’ятовує інформацію щодо чогось незнайомого? Відповідь це питання знайшли американські вчені.
Фахівці зі Scripps Research (США) створили новий спосіб відстеження змін мозку під час вивчення людиною якихось нових речей.
При вивченні нового у мозку відбуваються два процеси. Насамперед, нейрони (клітини мозку) швидко передають електричні сигнали новими маршрутами. Потім у результаті змінюється структура клітин та їх зв’язків у мозку. Але також фахівці давно намагалися зрозуміти, які процеси виникають між цими двома кроками.
У нейронах є гени. Вони у відповідь на активність мозку можуть «вмикатися» та «вимикатися». Вченим завдяки появі нових технологій стало легко відстежувати ці гени, проте більшість з них кодують білки. Останні речовини контролювати складніше.
Група вчених хотіла з’ясувати, як змінюються у мозку ці білки і яку роль вони грають у його пластичності.
Експеримент проводився на лабораторних мишах. Фахівці вводили особливу амінокислоту в один тип нейрона в мозку за один раз. Так було простіше спостерігати за новими виробленими клітинами білками і відрізняти їх від існуючих раніше.
У результаті вчені дійшли висновку, що у нейронах тварин змінилися рівні 300 різних білків. Багато з цих білків були пов’язані з формою та структурою нейронів, зі способами їх взаємодії з іншими клітинами мозку. За рахунок цих білків активність мозку може впливати на зв’язок між клітинами. Також кілька білків була пов’язані з тим, як ДНК «упакована» усередині клітин. Якщо це змінити, то гени в клітинах теж можуть змінитися. Завдяки подібному механізму і відбувається зміна активності мозку та експресія генів протягом тривалого часу.