У Нью-Йорку з’явилося те, що ще ніколи не було: український коктейль-бар. Команда, що заснувала бар Pineapple Club у Іст-Віллідж, відкриває заклад Slava у старому клубному просторі Pegu на другому поверсі за адресою 77 West Houston Street. Це бар із національним акцентом: директор із напоїв Назар Граб зі Львова, а шеф-кухар Олександр Щербина з Одеси. Навіть підрядник та сантехнік – українці, хоч бар не планувався в українській концепції, повідомляє Grubstreet.
“Спочатку ми розробляли російську концепцію під назвою Babushka”, – зізнався Тревіс Одегард.
Він відкрив заклад разом із Грабом, Метью Сільвестром та Джошем Шпізелем. Вони придбали це приміщення у січні. А наступного місяця російські війська вторглися до України. Майже відразу ж із “бабусею” вони попрощалися.
“Ми однозначно не могли дотримуватись такої назви, – пояснив Одегард. – Тому змінили його на Slava”.
Ця назва має подвійне значення. Slava означає “Слава Україні!” та є частиною національного лексикону. Це слово стало особливо вживаним із перших днів повномасштабного вторгнення росіян в Україну.
Крім цього, Slava – це скорочене від Ярослави, імені матері Граба.
“Вона залишилася в Україні, коли почалася війна, – пояснив Граб, який мешкає у Нью-Йорку з 2013 року. – Ми з сестрою зробили все можливе, щоб переконати її приїхати сюди”.
Ярослава – педіатр, вона поклялася залишитись, працювала у лікарнях на різних посадах протягом 2022 року.
Граб звернувся до свого коріння при складанні коктейльного меню. Kyiv Old-fashioned є звичайною сумішшю бурбона і біттера з невеликою кількістю домашнього каштанового лікеру. Каштани ростуть у всьому Києві, а горіх – давній символ міста. З пікантного боку, коктейль під назвою “Борщ” – це те, що потрібно. Освітлена версія традиційного бурякового супу – він проходить той самий процес, що й пунш із топленого молока. Напій під назвою Grandpa, приготований з невитриманого кукурудзяного віскі, аперолю, соку лайма та лікеру з квіток бузини – це данина поваги дідусю Граба, який нелегально виробляв самогон в Україні.
Він зазвичай робив самогон, а потім брав дубову кору і настоював на ній напій близько місяця, – поділився спогадами він. – Після цього самогон ставав коньяком”.
Відповідно до українських традицій вживання алкоголю, бар не цурається горілки, яка є основою половини коктейлів меню. Є і колекція настоянок з хрону та меду, сливи та буряків, які будуть запропоновані як інгредієнти.
Що тут пропонують із їжі
Насамперед голубці, фаршировані реберцями; млинці – місцевий млинець, який тут подають із сумішшю грибів, трюфелів та вершків із травами; звичайно ж, курча по-київськи, якому тут відведено почесне місце. Одегард описує їжу як поєднання української кухні та нью-йоркських традицій. Хоча шеф-кухар Щербини мав не так багато часу для вивчення американської кухні. Він та його родина втекли з Одеси лише півроку тому. Але цього часу йому вистачило, щоби приготувати вареники з беконом, яйцем і сиром. Є також салат “Олів’є” з бурратою та хрумкий картопляний млинець. Ікру, яка останнім часом увійшла в моду в коктейль-барах, можна додати до салату або млинців за 35 доларів.
Національний характер Slava поширюється на дизайн інтер’єру, створений Розанною Кегеян. Вона не є українкою, але заручена з українцем. Тому на шпалерах у неї зображені птахи та квіти – тема, поширена в Україні. Стільці, люстри та предмети антикваріату були обрані так, щоб нагадати про те, що зазвичай можна зустріти у будинках та їдальнях в Україні. Задня поперечина обшита сосновими дошками, деревина яких часто використовується в українських будинках. За барною стійкою видніється велика фреска, що зображує жінку у традиційному національному костюмі.
“Ми, жителі Нью-Йорка, звикли бути близькими один до одного і чути розмови один одного, – каже вона. – Але в українських, російських та польських ресторанах, коли люди приходять пообідати, вони шукають усамітнення. Вони переважно ходять великими групами. У них на столі буде пляшка горілки”.
Зваживши на це, дизайнер розробила план розсадки гостей таким чином, щоб могли збиратися великі групи, але з достатнім простором між ними.
Загальне планування приміщення повторює планування коктейль-бару Pegu Club, який займав це приміщення з 2005 по 2020 рік. Але крім стелі, нічого від дизайну Pegu не залишилося. Бар був улюбленим місцем команди Pineapple, і Граб сказав, що він може включити коктейль Pegu Club у майбутнє меню як дані поваги.
“Це місце було тут вічність, і ми постійно ходили туди після роботи”, – зізнався він.
До речі, мати Граба не здогадувалася, що син назвав свій бар на її честь. Але вона дізналася про це, коли днями у Slava він запросив друзів та родину.