Вечірня втома, відчуття розбитості та втоми після перенесеної застуди чи на тлі загострення хронічних «болячок» цілком нормальна реакція організму на стреси. Але якщо загалом проблем зі здоров’ям немає, а втома відчувається з ранку, не прохолодить після вихідних або навіть після відпустки, проведеної біля моря чи санаторію — це тривожний знак.
Причинами слабкості та сонливості, постійної втоми, якщо йдеться про жінок, можуть бути анемія, гормональні збої і навіть серйозні хвороби, які поки що іншими симптомами себе не проявили. Але організм, кидаючи всі сили на боротьбу всередині, не залишає енергії на роботу та звичну активність.
1. Дефіцит заліза і не лише
Перше, що найчастіше буває у жінок, особливо молодого та середнього віку, – це дефіцит заліза, який впливає на доставку в тканини кисню. Коли заліза надто мало, розвивається анемія, якщо заліза ледве вистачає на потреби організму, говорять про сидеропенію — стан, при якому організм витрачає ресурси, які відкладені на «чорний день». Але крім заліза, постійна втома, сонливість зі слабкістю можлива і при дефіциті магнію, вітамінів групи В, особливо В12, В1 або В6, вітаміну D. Усі вони беруть участь у процесах, що забезпечують роботу мозку та нервової системи.
Як допомогти? Насамперед, здати аналізи крові, подивитися рівень гемоглобіну. Також варто додати до раціону більше свіжих плодів, зелені. Додатково можна обговорити з лікарем прийом вітаміну D, магнію В6, добавок заліза або комплексу вітамінів з мінералами.
2. Відсутність сніданку та їжа на бігу
Постійна втома можлива, якщо в крові різко коливається рівень цукру через те, що вранці ви не снідаєте, перекушуєте всухом’ятку, на бігу, калорійними або солодкими продуктами, а потім увечері, добираючись до дому, їсте щільно і ситно. Другий варіант – якщо ви на дієті та обмежуєте надходження калорій.
Як допомогти? Постарайтеся перебудувати свій графік так, щоб виділити час на повноцінні прийоми їжі тричі на день і ще два невеликі перекушування – другий сніданок і полуденок. Скоротіть порції, але їжте частіше. Намагайтеся зменшити в раціоні солодкі продукти, фастфуд, замінивши їх овочами, фруктами, злаковими хлібцями, салатами, йогуртами.
3. Приховані хвороби чи їх наслідки
В останні два роки однією з найчастіших причин слабкості зі втомою стає постковідний синдром. Він пов’язаний з негативним впливом вірусу та викликаною ним інфекцією на імунну систему, мозок та весь організм у цілому. Інша проблема – це хронічні хвороби – тонзиліти, фарингіти, пієлонефрити, цистити і т.д. Будь-яке вогнище запалення – це підвищена витрата ресурсів організму. Тіло працює в напрузі – тому на роботу м’язів залишається менше енергії.
Як допомогти? Пройти обстеження, здати хоча б базовий мінімум аналізів, оцінити загальний стан та пролікувати усі проблемні галузі. При астенічному синдромі після інфекцій допомагають дозоване навантаження, прогулянки, прийом вітамінів та рослинних препаратів-адаптогенів — женьшень, родіола рожева, трав’яні чаї, зелений чай, кава. І потрібен деякий час, щоб організм прийшов до тями, просто трохи знизите темп свого життя.
4. Гормони
Причиною слабкості, невизначених нездужань та сонливості можуть бути початок менопаузи, вагітність або ПМС. Зміни гормонального фону тимчасово змінюють обмінні процеси, ніяких особливих втручань тут не потрібно. Якщо ж слабкість серйозна і немає сил ні на що, варто перевірити:
- Щитоподібну залозу, подібні прояви можливі при гіпотиреозі.
- Гормони надниркових залоз, іноді дефіцит їх гормонів теж починається зі слабкості та млявості.
- Статеві гормони – естроген, тестостерон – дисбаланс теж може давати подібну симптоматику.
Чим допомогти? Якщо виявлено гормональні збої, потрібно лікуватися у ендокринолога. Лікар підбере замісну терапію чи препарати для нормалізації роботи ендокринних органів. Додатково важливо достатньо спати, отримувати всі необхідні для синтезу гормонів речовини — йод, білки, цинк, жири.
5. Ви погано чи мало спите
Якщо жінка банально не висипається або її сон постійно переривається пробудженнями, він поверхневий та неякісний, весь наступний день може переслідувати почуття розбитості, сонливість, втома. Але якщо спати занадто довго, ситуація теж може стати неприємною — можливе виникнення головного болю, поганого самопочуття.
Чим допомогти? Відводьте на сон щонайменше 7, але не більше 10 годин на добу. Намагайтеся лягати і прокидатися в той самий час навіть у вихідні, щоб не збивалися тонко налаштовані біоритми. Не дивіться у спальні телевізор, приберіть із неї гаджети, джерела світла, повісьте щільні штори. Якщо незручно у ліжку, подумайте про заміну матраца чи подушки, постільної білизни на приємну тілу.