Дійсно, нормальна вага впливає не лише на зовнішній вигляд людини, а й на тривалість її життя. Жінки так все життя борються із зайвими кілограмами, сидячи на дієтах та пропадаючи у спортзалах. Однак, як з’ясували автори дослідження, результати якого були опубліковані фахівцями Університету штату Огайо (США) в Annals of Epidemiology, у старшому віці не варто прагнути зайвої худорлявості.
Вчені провели опитування понад 4,5 тисяч осіб старше 73 років. І зробили такий висновок: ризик передчасної смерті нижчий у людей, які в молодості підтримують свою вагу в нормі, і у людей з невеликим ожирінням у похилому віці (після 60 років).
Сильний взаємозв’язок між масою тіла та смертністю, а також користь легкого ожиріння у людей похилого віку показували й інші дослідження. Як пише китайське видання Sina.com, річ у тому, що з віком метаболічні можливості організму стають дедалі гіршими і не дають організму повноцінно засвоювати поживні речовини. Це легко призводить до недоїдання, худорлявості, впливає на нормальну фізичну активність та підвищує ризик захворювань. І навпаки, люди з нормальним засвоєнням поживних речовин, як правило, трохи повніші і мають сильніший імунітет.
Ідеальна вага для довголіття
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, нормою вважається індекс маси тіла не більше 18,5–24,9. Якщо ІМТ (показує співвідношення ваги людини до її зросту — можна скористатися одним із численних калькуляторів в Інтернеті)
- менше 18,5 – це недостатня маса тіла,
- дорівнює або більше 25 – надлишкова маса тіла,
- дорівнює або більше 30 – ожиріння.
Так ось, вчені вважають, що найбільш здоровий індекс маси тіла для людей похилого віку становить 25-29.
У той же час не варто забувати, що зайва повнота не принесе користі здоров’ю — вона лише збільшить ризик хронічних захворювань і скоротить тривалість життя. Тому фахівці нагадують, що для здорового способу життя корисно трохи недоїдати — бажано виходити із-за столу, коли відчуєте насичення на рівні 70–80 відсотків. Також важливо їсти різноманітну їжу та займатися спортом у розумній кількості.
Ожиріння буває не тільки від переїдання
Багато хто вважає, що зайва вага пов’язана лише з невмінням контролювати свій апетит та відсутністю сили волі. За словами фахівців, більшість випадків первинного ожиріння можуть бути пов’язані зі спадковістю, неправильним харчуванням та дефіцитом фізнавантажень. Проте є й інші причини, які впливають розвиток так званого вторинного ожиріння. Серед них, наприклад:
- Мікрофлора кишечника. Дослідження, опубліковане в The Lancet Diabetes and Endocrinology, показало, що румінокок (рід грампозитивних нерухомих анаеробних бактерій) у мікробіоті кишечника корелював з множинними ознаками метаболічного синдрому. При цьому індекс маси тіла та С-реактивний білок у крові не впливали на румінокок — тобто зворотного причинно-наслідкового зв’язку не виявили.
- Захворювання головного мозку. Дослідження, опубліковане в журналі Science Advances Медичним коледжем Бейлора (США), показало, що ожиріння – хвороба, пов’язана з порушенням розвитку нервової системи та молекулярними механізмами раннього розвитку мозку. Можливо, це визначає основний ризик розвитку ожиріння.
- Багато особистих автомобілів. Дослідження, опубліковане міжнародною групою вчених у Британському медичному журналі, показало, що збільшення кількості покупок автомобілів у Китаї вважатимуться однією з головних причин ожиріння місцевих жителів. Дослідники наголосили, що володіння автомобілем знижує фізичну активність, що веде до збільшення ваги.