Ознаки старіння у чоловіків часто починають виявлятися після 40 років. Серед них: випадання волосся та/або сивина, зморшки, втрата м’язової маси та/або тонусу, зростаючий живіт та/або збільшення чоловічих грудей і навіть більш серйозні ускладнення, такі як збільшення ризику серцево-судинних захворювань та проблем з простатою. Як цьому протистояти?
Що впливає на старіння чоловіка
Здоров’я чоловіка (психічне та фізичне) залежить від правильного балансу гормонів. Центральну роль цьому процесі грає тестостерон.
Це чоловічий статевий гормон, відповідальний за:
- метаболізм жирів;
- волосся на тілі та обличчі;
- м’язову масу;
- щільність кісток;
- лібідо/статевий потяг;
- вироблення сперми;
- збудження/ерекцію;
- здорове серце.
Єдиної причини вікового зниження рівня тестостерону не встановлено. Цей процес є результатом поєднання ряду факторів, у тому числі:
- збільшення жирових відкладень (черевне ожиріння);
- окисного пошкодження тканин, що відповідають за виробництво тестостерону;
- нутритивного статусу (стан організму) та функціонального стану печінки.
Як уповільнити старіння
Одним із найбільш важливих способів підтримки здоров’я є забезпечення організму всіма поживними речовинами (вітамінами, мінералами, антиоксидантами та амінокислотами), необхідними для підтримання нормального балансу чоловічих та жіночих статевих гормонів.
Призначити необхідний комплекс вітамінів може лише лікар. Не займайтеся самолікуванням.
Усі необхідні організму речовини ми отримуємо разом із їжею. Збалансований раціон важливий для правильного кровообігу в статевих органах, здорового функціонування мозку та нервової системи, нормального рівня холестерину та рівня глюкози в крові, а також захисту від шкідливого впливу вільних радикалів.
Поповнити дефіцити
Вітаміни С та Е. Забезпечують антиоксидантний захист, який поширюється на оксид азоту — речовину, яка розслаблює та розширює кровоносні судини, покращуючи кровообіг у тканинах організму.
Крім того, вітаміни С (грейпфрут, манго, броколі) та Е (горіхи, молоко, листові овочі) сприяють покращенню репродуктивної функції. Їхня достатня кількість допомагає імунному захисту правильно функціонувати.
Цинк. Сприяє синтезу тестостерону, який природно знижується з віком. Недолік цього чоловічого статевого гормону може призвести до таких проблем, як низьке лібідо, депресія, еректильна дисфункція та безплідність.
Цинк міститься в яловичині, печінці, морських продуктах, моркві, гороху, цибулі, шпинаті та горіхах.
L-карнітин. Знижує рівень поганого холестерину в крові, сприяє посиленому жировому обміну, а також позитивно впливає на стан усіх судин в організмі.
Речовина корисна і тим, хто займається спортом, оскільки вона покращує витривалість та розумову активність. Головним джерелом є продукти тваринного походження.
L-метіонін. Впливає на багато функцій організму, бере участь у синтезі серотоніну, який покращує настрій та загальний стан, а також допомагає нервовим клітинам краще взаємодіяти. Речовина міститься у рибі, яйцях, м’ясі, сирі.
Скласти збалансований раціон
Низькі показники тестостерону пов’язані з вищим ризиком серцево-судинних захворювань, діабету та хвороби Альцгеймера. Вчені з Великобританії з’ясували, що дієта з низьким вмістом жирів може негативно впливати на рівень цього гормону.
Зниження споживання харчових жирів може призвести до зниження рівня андрогенів, що циркулюють (загальна назва чоловічих статевих гормонів) на 12%.
Низьковуглеводні дієти також можуть прискорити процеси старіння. Дієта з високим вмістом білка та низьким вмістом складних вуглеводів (з великою кількістю клітковини, вітамінів та мінералів) підвищує рівень кортизолу (гормону стресу), який негативно впливає на рівень тестостерону.
Підібрати відповідне фізичне навантаження
Низькоінтенсивні, стаціонарні аеробні вправи краще замінити високоінтенсивними інтервальними тренуваннями, які чергуються періодами вправ низької інтенсивності з періодами максимальної інтенсивності.
Німецькі вчені з Лейпцизького університету дійшли висновку, що тренування на витривалість відрізняються ефектом, що омолоджує.
Про силові тренування теж не варто забувати – кілька годин на тиждень буде достатньо (з обтяження або власною вагою). Такий вид активності зміцнює м’язи, сприяє їх росту та розвитку.