Захоплення фастфудом — «швидкими» перекусами на бігу, в якості яких іноді служать абсолютно некорисні продукти (бутерброди, калорійні батончики, здоба, напівфабрикати), — сьогодні вважається однією з основних причин ожиріння. Але чи так це насправді?
Надлишок калорійної їжі, але не лише
Якщо розглядати ожиріння в цілому, то його причини далеко не завжди пов’язані з нераціональним харчуванням, нездоровим способом життя та надлишком у їжі солодкого, жирного, фастфуду. На сьогодні ВООЗ вже нарахувала як мінімум 82 фактори у навколишньому середовищі, у способі життя та стані здоров’я, які можуть провокувати надлишок ваги Крім того, є дані, що до накопичення зайвої ваги причетна також і генетична схильність. При деяких хворобах надлишок жиру – це один із симптомів, причому важливо ще й те, де цей жир накопичується.
Потрібно визначити тяжкість проблеми
Є актуальний спосіб аналізу стану тіла – біоімпедансометрія. Це аналіз складу тіла, який проводиться на спеціальному устаткуванні. Через тіло пропускається електричний струм малої напруги, це дозволяє визначити співвідношення жиру, протеїну, мінералів та води.
Перевага методу в тому, що він дозволяє оцінити обмінні процеси та наявність набряків. Лікар на основі результатів даного дослідження може точніше дати рекомендації щодо подальших дій: чи варто людині збільшити анаеробне навантаження, вжити заходів для нарощування м’язової маси та посилення м’язового тонусу, як скоригувати харчування. Такі рекомендації може дати лікар-ендокринолог чи дієтолог.
Гормональні зміни
Насамперед збільшення ваги – досить часте явище під час різних вікових змін, під час яких виникає дисбаланс гормонів. Найчастіше вага прибуває в пубертаті – як у дівчат, так і у юнаків. Крім того, жінки частіше набирають вагу в період вагітності та подальшого годування груддю, а також під час клімаксу, якщо він протікає не гладко.
У цих випадках вага прибуває не сильно, жирові відкладення відкладаються відносно пропорційно відповідно до статі. Дівчата набирають жир у ділянці стегон та сідниць, на талії відкладається зовсім небагато.
Порушення у роботі ендокринної системи
Зовсім інша річ, якщо йдеться про проблеми з ендокринними органами, коли порушено виробництво гормонів — їх виділяється надто багато чи надто мало. У цих випадках жир може відкладатися у великій кількості, непропорційно, наприклад, на верхній половині тіла. Найчастіше це бувають:
- гіпотиреоз – зниження функцій щитовидної залози;
- гіпогонадизм – нестача статевих гормонів;
- хвороба Іценко-Кушинга – надмірна активність надниркових залоз;
- інсулінома – пухлина, що виробляє надлишок інсуліну.
Вага записана в генах
На особливості фігури та набір маси тіла, розподіл жиру суттєво впливають генетичні фактори. За даними вчених, на їхню частку припадає до 60%. Генетичні фактори впливають на багато механізмів регулювання основного обміну, наприклад, вони підвищують активність тих ферментів, які відповідають за накопичення жиру, одночасно гальмуючи ті механізми, які його спалюють. Крім того, спадковість впливає на розподіл жиру по тілу, але не його набір загалом.
Які ще фактори можуть призвести до набору ваги
Маса тіла може прибувати через сильні стреси, які супроводжуються наступною малорухливістю. Наприклад, це серйозні травми чи великі операції, після яких людина змушена довго лежати. З інших проблем зі здоров’ям можна виділити:
- проблеми із травною системою, печінкою;
- хвороби серця та судин;
- психічні розлади;
- деякі види онкології (найчастіше люди втрачають вагу, але бувають і зворотні ситуації);
- розлади харчової поведінки, компульсивне переїдання – “заїдання стресу”, синдром нічного харчування;
- недостатність сну (зазвичай менше 6–8 годин на добу) може призвести до ожиріння через порушення вироблення гормонів насичення;
- прийом певних груп препаратів може призвести до ожиріння; до них відносяться: кортикостероїди, препарати літію, антидепресанти, бензодіазепіни, антиконвульсанти, тіазолідиндіони, бета-блокатори та антипсихотики.
Якщо порушено баланс між надходженням та витратою
Значне збільшення маси тіла може бути наслідком навіть малого, але постійного дисбалансу між надходженням та витратою енергії в організмі. Жирна їжа калорійніша, ніж вуглеводи та білки. Коли в раціоні переважає жирна їжа, то організм не справляється з повним її окисленням, і відбувається накопичення надлишку жиру в жирових депо (жирових клітинах – адипоцитах).
Також зниженню окислення жирів сприяє адинамія (відсутність фізичної активності), тому що даний механізм, здебільшого, йде в м’язовій тканині. На зміну процесів окислення жирів, процесів ліполізу та ліпогенезу, на чутливість жирової тканини до інсуліну впливають спадкова схильність та ряд спадкових синдромів, таких як хвороба Бабінського-Фреліха, синдром Желіно, синдром Лоренса-Муна-Барде-Бідля та інші.