Багато хто вважає, що нітрати містяться тільки в магазинних овочах, але це не так. При вирощуванні на дачній ділянці можна так само отримати врожай, в якому перевищено допустиму норму нітратів. Але є прийоми, які дозволяють цього уникнути.
Не захоплюйтесь азотом
Занитрачування продуктів відбувається лише тому випадку, якщо на грядку внесено багато азоту. При нормальному дозуванні рослина отримує необхідну кількість азоту і переробляє їх у процесі фотосинтезу.
Якщо азоту занадто багато, рослина не може його повністю переробити, тому азот у вигляді нітратів накопичується в листі і плодах.
Поширена помилка свідчить, що нітрати – це результат внесення мінеральних добрив. Але проблема в тому, що натуральні добрива (гній, коров’як, пташиний послід чи настій із зеленої трави) набагато складніше дозувати. Не можна відміряти у грамах кількість азоту, який отримають рослини. Тому слід використовувати натуральні підживлення з ще більшою обережністю, ніж мінеральні.
Не використовуйте гаряче мульчування
Останніми роками стало модним так зване гаряче мульчування. Це коли свіжоскошена трава укладається навколо рослин. Вона розгорається, виділяє тепло та величезну кількість азоту, тому огірки, перці, кабачки, гарбузи дуже добре ростуть. Але їх плоди сильно занітрачуються.
Гаряче мульчування можна використовувати на початку сезону під культури, які потребують багато азоту (огірки, кабачки). Але не можна це робити весь сезон.
Вносьте добрива у строк
Азот потрібен рослинам для нарощування зеленої маси. Це, як правило, весна та перша половина літа. У цей час рослинам необхідний азот та його потрібно вносити. У другій половині літа азотні підживлення слід скорочувати або припиняти повністю, так як у рослин починають формуватися плоди, потреба в азоті знижується, а зростає потреба калію.
Щойно рослина почала зав’язувати плоди, внесення азоту скорочується до мінімуму (у комплексних добривах має бути трохи більше 7 відсотків). Повністю припиняються азотні підживлення за 2 місяці до збирання врожаю.
Не використовуйте свіжий гній
Свіжий і напівперепрілий гній взагалі погано впливає на більшість рослин, особливо на коренеплоди.
Гній найкраще класти в компост. Особливо важливо ретельно компостувати свинячий гній, додаючи в нього тирсу, солому, торф, листя дерев.
Використовуйте ці прийоми, щоб знизити ризик занітрачування овочів на ділянці.
Для відстеження кількості нітратів можна придбати спеціальний прилад, який вмить виводить результати на дисплей.