Стрес — це реакція не лише на негативні події у житті. Внутрішня напруга виникає і як відповідь на щось позитивне та радісне.
Стрес нам навіть потрібен, щоб адаптуватися під різні події у житті. Емоція допомагає зібратися в конкретній ситуації (весілля, похорон, відпустка, звільнення, народження дитини і так далі) і робити якісь дії або… не діяти (що іноді — найкращий вибір).
Але одна справа — корисна напруга, а інша — негативний дистрес. Чи можна навчитися бути «в дзені» і не стресувати з будь-якого приводу?
– Бути стійким до сильних переживань – це означає не пригнічувати почуття, а правильно справлятися з ними. — Це означає не сприймати стрес як крах всього життя та планів, а одразу брати «бика за роги», спробувати зрозуміти, що трапилося, бачити причини того, що сталося, свою роль у цьому, розуміти особисту відповідальність та подальші шляхи виходу з проблемної ситуації з найменшими втратами для себе.
Щоб зробити таку реакцію на стрес природною, у людини мають бути сформовані певні звички, які допоможуть контролювати власні емоції. Ось деякі з них.
Звичка зберігати розслаблений стан
– Є люди, які капітулують перед тривогою та навпаки. Є ті, хто спокійніший і тому легше переносить стрес. Тож корисною звичкою стане вміння зберігати розслаблений стан навіть у критичних ситуаціях. У цьому допоможуть щоденні практики усвідомленості в стилі майндфулнесс, вправи на розтяжку чи плавання, гігієна свідомості, вироблення навички розуміння, прийняття та екологічного проживання своїх емоцій.
Звичка відокремлювати почуття від стресової ситуації
– Коли людина розуміє, що вона відчуває, то швидше усвідомлює причини того, що сталося, і свою роль у цьому. Це дозволить не лише ухвалити швидке, а й виважене рішення про те, що слід робити далі.
Звичка вести здоровий спосіб життя
Тут усе дуже просто. Правильне харчування, дотримання режиму сну та турбота про здоров’я знижують напругу та посилюють здатність чинити опір стресові.
– Необхідні регулярні, але не надмірні фізичні навантаження, щоб підтримувати життєвий тонус організму і перебувати у добрій фізичній формі (зайва вага, до речі, також є поширеною причиною роздратування, тому з нею потрібно боротися насамперед).
Звичка звертатися за допомогою
Коли не вистачає часу чи можливості робити і встигати все, що хочеться, не варто звалювати на себе важку ношу та страждати від непосильного навантаження.
– Варто звернутися за допомогою – попросити друзів, рідних, найняти няню, скористатися послугами клінінгу, замовити їжу додому. Ми живемо у такий час, коли необов’язково робити все самому.
Звичка жити в задоволення
Вважають, що задоволення і радість треба заслужити. Виробити стаж приблизно в 150 років, виростити десяток-другий дітей, і тоді, можливо, на пенсії (або пізніше) насолоджуватися життям. Це не правильно.
– Люди, які вміють чинити опір стресові, регулярно дозволяють собі отримувати задоволення від життя. Вони не переживають через речі, які не можуть контролювати, відмовляються від пропозицій, які їм не подобаються, і виділяють час на улюблені заняття та хобі, дружні зустрічі, підтримують повноцінне сексуальне життя.
Щоб почати жити в насолоду, не потрібні якісь особливі умови. Потрібно просто собі це дозволити.
Звичка перебувати тут і зараз
Часто стресу сприяє звичка людини не перебувати там, де вона є, а думати і переживати про події минулого чи майбутнього.
– Така поведінка не вирішить проблему, не допоможе заспокоїтися, а лише сприятиме розвитку внутрішнього дисбалансу. Підвищити стійкість до стресів допоможе вміння бути там, де стався стрес.
Звичка звертатися до фахівця
Треба не боятися розбиратися в собі за допомогою психолога, психотерапевта ще до того, як ви отримаєте хронічний стрес. Потрібно стежити за емоційним станом.
Адже люди не залізні: іноді на нас навалюється стільки проблем, що ми не розуміємо, як з цим впоратися.
– Якщо ви відчуваєте, що сили закінчуються, а життя перестало приносити радість, то не чекайте, що все саме пройде. Запишіться до фахівця або бодай розкажіть про свої проблеми друзям і близьким.
Звичка бути впевненим у собі
Впевнені в собі люди завжди спокійні, тому що вони знають, що саме вони роблять, на якому етапі знаходяться, і що робитимуть далі, навіть якщо ситуація кардинально зміниться.
Звичка транслювати те, що бажаєте отримати
Спробуйте самі дарувати людям прихильність і повагу, бути чуйними, і незабаром переконайтеся, що ці самі почуття повернуться до вас сповна, так би мовити, за принципом дзеркального відображення.
Звичка ставитися простіше до подразників
Розслабтеся і ще раз розслабтеся. Спокійніше ставтеся до оточення — нам завдає емоційної травми не те, що говорять люди, або про що замовчують, а наші власні настрої, наша реакція на їхні слова та дії.