Смакуючи якісне пиво на розлив чи у пляшках, ви точно помічали, що у кожного сорту та виду є особливі характеристики. Як їх описати? Існує кілька сталих термінів для визначення аромату й смакових властивостей напою. Паб на Печерську LiBEERty ділиться невеликим словником таких визначень.
Банан
Які сорти: пшеничні
Джерело: дріжджі
Особливо яскравий банановий присмак — у німецького пшеничного пива. Звичайно ж, пивовари не додають фруктів: це все результат дії особливих штамів дріжджів.
Бретти
Які сорти: кислі
Джерело: дріжджі
За допомогою дріжджів Brettanomyces можна активувати процес бродіння. Власне, для цього їх і використовують. А кислий присмак — побічний результат дії.
Віскі, бурбон
Які сорти: стаути та інші витримані сорти
Джерело: вплив бочки
Пиво, витримане у дубових бочках (в яких до цього зберігали віскі), має яскравий смак бурбона. Особливо це характерно для імперських стаутів.
Гірчинка
Які сорти: світлі елі, IPA
Джерело: хміль
Характерну гірчинку напою додає хміль — головний інгредієнт пива. Тому ця смакова характеристика вважається головною, навіть класичною. Ступінь гірчинки відрізняється, адже залежить від сорту хмелю.
Дуб
Які сорти: витримані сорти
Джерело: вплив бочки
Конкретний присмак залежить від деревини, місця її зростання, варанту обробки, методу старіння тощо. Буває, що дубові нотки природним шляхом доповнюються ароматами смаженої кави, ванілі, спецій, карамелі.
Дим
Джерело: солод
Солод обпалюють на відкритому вогнищі: завдяки цьому він всотує аромат та смак деревини. Конкретні властивості залежать від сорту деревини. Це позначається й на смаку готового пива.
Жито
Які сорти: житнє пиво
Джерело: житній солод
Пиво оксамитове й сухувате, з пряним присмаком житнього хліба. Якщо концентрація житнього солоду невелика й алкоголю у пиві мало, смак буде солодким, майже ванільним.
Карамель
Які сорти: солодові сорти
Джерело: солод
Це базовий солодовий присмак. Він залежить від сорту та може визначатись як легким карамельним ароматом, так і помітним тягучим солодкуватим акцентом.
Кислий смак
Які сорти: деякі елі, ламбіки
Джерело: бактерії, дріжджі
Сучасна категорія кислого пива дуже велика й ділиться на кілька підкатегорій. Смак забезпечується дріжджами та особливими штамами бактерій. У більшості сортів — майже непомітна кислинка, як у комбучі. Але й існують дуже кислі стилі — ті ж фруктові ламбіки. Їх смак посилюють за допомогою фруктів.
Кава
Які сорти: портери, стаути
Джерело: темний солод, кава
Зазвичай кавовий присмак забезпечує темний солод. Проте існують кавові статути, які варять з використанням справжньої кави. Звідси яскравий відтінок смаку.
Прянощі
Які сорти: бельгійське пиво
Джерело: дріжджі, особливості бродіння
У більшості бельгійських стилів — присмак прянощів або гвоздики. Його викликають феноли дріжджів. Пивовари не додають до напоїв справжні спеції.
Пшениця
Які сорти: пшеничне пиво
Джерело: пшениця
Культура не дає безпосереднього смаку, проте робить пиво м’якшим, а піну — пишнішою. Пшеничне пиво трохи солодкувате, злегка різке. Кінцевий смак залежить також від використаного штаму дріжджів. Ви можете спробувати пшеничні сорти, замовивши доставку пива у Києві в LiBEERty.
Різкий смак
Які сорти: кислі елі
Джерело: дріжджі
Це ключовий смак кислих сортів пива, зробленого за допомогою Brettanomyces. Інколи смак не кислий, а просто різкий. Це треба скуштувати, тому що описати його складно.
Солод
Які сорти: базовий компонент майже всіх видів пива
Джерело: солод
Присмак солоду залежить від зерна та ступеня обсмаження. Але коли говорять конкретно про солодовий смак, мають на увазі поєднання солодкого аромату, хліба, карамелі, горіха, ізюму та інжиру.
Сухість
Джерело: бродіння
Несолодке пиво називають сухим. Цього ефекту досягають шляхом поглинання цукру за допомогою дріжджів або маскуванням смаку гірким хмелем.
Сирість
Які сорти: IPA
Джерело: хміль
Сирий смак можна описати як деревнисто-земляний, проте приємний. Він характерний не лише IPA, але й деяким сортам стаутів та портерів.
Терпкість
Які сорти: кислі, сухі, легкі
Джерело: бродіння
Присмак пов’язаний з сухістю, кислотністю та кислим смаком. Характеристики смаку: зелене яблуко або перестиглі фрукти.
Фрукти
Джерело: хміль, солод, дріжджі, справжні фрукти
Фруктовий присмак створюється шляхом впливу великої кількості факторів. Буває, що пивовари спеціально використовують фрукти у процесі виробництва (особливо це характерно для брендів із США). Але й без цього багато сортів хмелю можуть надати пиву присмак цитрусових, грейпфрута, манго, апельсина.
Хвоя
Які сорти: охмелене пиво
Джерело: хміль
Це розповсюджений присмак хмелю.
Хліб
Які сорти: солодові
Джерело: солод
Пиво, по суті, виготовляють з тих же компонентів, що й хліб (виключенням є хміль). Тому не дивно, що у більшості сортів є присмак хліба. Особливо це характерно для німецьких лагерів, британських солодових стилів та деяких бельгійських варіантів.
Цукор
Джерело: цукрові добавки
Пивовари використовують цукри, і завдяки цьому досягають специфічних присмаків пива. Найчастіше у пивоварінні застосовують кленовий сироп та мед. Бельгійці додають до сировини звичайний цукор, але з метою підвищення рівня алкоголю. Цікаво, що напій з такими добавками не солодкий, оскільки цей присмак нівелюється дріжджами.
Шоколад
Які сорти: темне пиво
Джерело: темний солод
Характерний присмак портерів і стаутів. Крім того, багато сортів спеціально доповнюють справжнім шоколадом для збагачення смаку.