Тіло людини — досконалий, дуже точно налаштований інструмент, що голосно «кричить», коли йому боляче. Поки справи йдуть непогано, мало хто прислухається до організму. Часто заважають установки, що потрібно працювати, незважаючи на погане самопочуття. Є три найбільш поширені дзвіночки, які рідко сприймають всерйоз і не лікують за принципом «саме минеться». Кожен з них – провісник майбутньої хвороби або серйозного захворювання (іноді й не одного), що вже перейшло у хронічну фазу і потребує термінових заходів.
1. Регулярні запаморочення
Найпоширеніший симптом, який дуже чітко дає зрозуміти, що з вашим здоров’ям щось не так і який ми найчастіше ігноруємо до останнього. Чоловіки можуть не помічати такий стан аж до непритомності, а жінки списують його на особливості жіночого циклу, перевтому та задуху. «Ну, не вистачає кисню, подумаєш. Пройдусь, подихаю свіжим повітрям, і все минеться». Але не так.
Справжнє запаморочення – це стан, при якому виникає відчуття, що тебе довго обертали в просторі, або простір обертається навколо тебе. Воно пов’язане з роботою цілої низки органів: порушення в роботі очей, внутрішнього вуха, вестибулярного апарату, м’язів, судин і навіть кісток. І ніхто не заб’є на сполох. Небезпека полягає в тому, що цей стан часто плутають із чимось іншим (наприклад, з потемнінням у голові після фізичних навантажень).
Про що говорить запаморочення
Запаморочення може стати симптомом кількох дуже серйозних захворювань, всього їх близько 80, але ми розглянемо найпоширеніші.
- ДППЗ (доброякісне проксимальне позиційне запаморочення). Запаморочення вказує на нього майже у 80% випадків. Це безпечне раптове запаморочення, пов’язане з різким поворотом голови в бік. Найчастіше воно стає наслідком серйозної травми (можливо, в юності) або інфекції та виникає з віком.
- Мігрень. Цей тип головного болю найбільш поширений і дуже болісний. Мігрень трапляється через проблеми з кровообігом у відділах мозку, які відповідають за роботу вестибулярного апарату, і супроводжується різким болем у потилиці, запамороченнями, нудотою та гострою реакцією на світло та звук.
- Вегето-судинна дистонія. Запаморочення може супроводжуватися сильними неврозами та панічними атаками.
- Запалення внутрішнього вуха, порушення в роботі головного та спинного мозку, а також судин шиї теж можуть спровокувати запаморочення, і тоді до лікаря варто звернутися якнайшвидше.
Тільки досвідчений лікар зможе докопатися до цих збоїв і призначити правильне лікування. Щоб діагноз був максимально вірним, постарайтеся запам’ятати та максимально точно описати фахівцю усі свої відчуття. Але в жодному разі не ігноруйте свій стан і не займайтеся самолікуванням.
2. Нудота
Другий симптом, який часто викликає безліч приводів для жартів. Якщо чоловік скаржиться на такий стан, він зазвичай «з’їв щось не те», а жінка неодмінно повинна готуватися до материнства. Так, харчові отруєння та токсикоз нерідко супроводжуються нудотою, але це далеко не повний перелік захворювань, на які вказує цей симптом.
Про що говорить нудота
- Інфаркт. Ви не повірите, але нудота – одна з ознак інфаркту. Різка раптова блідість шкірного покриву, падіння тиску, холодний піт і нудота можуть говорити про гостру серцеву недостатність та стати симптомами інфаркту міокарда. Якщо ви помітили у себе ці прояви та відчуваєте сильний біль, що віддає у хребет, швидше за все, у вас серцевий напад. Якнайшвидше покличте на допомогу і викличте швидку.
- Гіпертонія та інші проблеми з тиском також можуть спричинити нудотний стан. Якщо у вас раптово «попливла» голова на тлі сильного стресу або надмірного споживання кофеїновмісних напоїв, у скронях стукає і горить обличчя, не поспішайте ковтати активоване вугілля. Швидше за все, у вас раптово підскочив тиск і вам буде погано.
- Шоковий стан. Нерви, стреси та глибокі емоційні потрясіння також можуть викликати нудоту та неконтрольовані блювотні позиви. Цей симптом часто зустрічається при шоковому стані навіть у людей з дуже міцною психікою, тому не соромтеся, якщо вам раптово стане погано на тлі нервового зриву.
- Інтоксикація. Струс мозку та сильні порушення вестибулярного апарату, коли організм думає, що він отруєний, епілепсія, реальні харчові отруєння, передозування (воно буває не тільки алкогольне чи наркотичне, а й від надмірного вживання ліків і навіть вітамінів), кишкові інфекції та віруси також супроводжуються нудотою.
Але нерідко, крім нудоти, є й інші симптоми, що дозволяють визначити, якого характеру допомога вам знадобиться. Нудота – вкрай неприємний, але корисний симптом. Наступні за нею блювотні позиви нерідко допомагають очистити організм від критичної дози отруйної речовини і хоча б частково зняти інтоксикацію, якщо вона сталася.
3. Безсоння
Людина може багато: за певних умов організм протримається дуже довго і навіть повністю відновиться, якщо не їсти і не пити. Але не спати, на жаль, неможливо. Тривала відсутність здорового сну призводить до найважчих порушень у роботі мозку і нервової системи, через що деякі дійсно божеволіють. Але, незважаючи на це, багато хто ігнорує безсоння як симптом.
Про що говорить безсоння
- Захворювання нервової системи. Насамперед порушення сну трапляються при хворобах психіки, глибоких стресах і різноманітних захворюваннях нервової системи. Причому це може виявитися різним чином: процес засинання стане важким або неможливим, сон — тривожним і таким, що постійно переривається, турбуватимуть кошмари, а моменти пробудження перетворяться на пекло. Зіб’ються біоритми, людина стане дратівливою та агресивною.
- Порушення ендокринної системи. Ми спимо завдяки гормонам, і їх брак безпосередньо вказує на те, що десь стався збій і настав час до ендокринолога. Ну і не забуватимемо про шкідливі звички. Куріння, зловживання алкоголем, нездорове харчування, відмова від фізичної активності або постійна перевтома рано чи пізно призведуть до цілого списку захворювань, які не можна ігнорувати.
Якщо ви виявили один чи кілька симптомів, не ставте собі діагнозів. Інтернет не дасть вам відповіді на всі питання, а тільки ще більше залякає вас. Краще якнайшвидше звернутися до терапевта і пройдіть обстеження. Пам’ятайте, більшість захворювань, навіть найсерйозніших, успішно лікується, якщо вчасно помітити перші симптоми.