Якісний нічний сон дуже важливий для організму для всіх його систем, не тільки для серця.
В одному з останніх звітів міжнародної медичної організації в галузі ендокринології Endocrine Society йдеться про те, що певні проблеми зі сном можуть критично вплинути і на роботу ще одного найважливішого органу — печінки. Зокрема, збільшити ризик захворювання на неалкогольну жирову хворобу. Адже печінка не тільки очищає кров, а й бере участь у обмінних процесах.
На ранніх стадіях неалкогольної жирової хвороби печінки (стеатоз) людина може навіть не підозрювати про проблему, в нормі будуть і показники печінкових ферментів у крові — АСТ та АЛТ, але при цьому в організмі почнеться мовчазний метаболічний збій. Він небезпечний тим, що функція органу порушується, жири починають накопичуються в клітинах печінки (гепатоцитах), і це може призвести до їхньої загибелі.
Найчастіше причина стеатозу — малорухливий спосіб життя та неправильне харчування. Але серед небезпечних факторів – і нічні звички.
Що руйнує печінку
На думку дослідників, пише видання Express, у людей з певними порушеннями сну ризик жирової хвороби печінки збільшується. Особливо небезпечні ось ці три фактори:
- звичка спати вдень,
- хропіння,
- звичка пізно лягати спати.
– Люди, які погано сплять ночами і люблять подрімати в обід, мають найвищий ризик розвитку жирової хвороби печінки, – Заявив вчений Ян Лю. — Наше дослідження показало, що навіть невеликі покращення якості сну знижують ризик жирової хвороби печінки на 29%.
Як печінка сигналить про проблеми
Неалкогольна жирова хвороба печінки не пов’язана із вживанням спиртних напоїв. І схильні до неї можуть бути навіть ті, хто в рот не бере алкоголь — ніякий і ніколи.
У групі ризику — люди із зайвою вагою та високим рівнем холестерину, діабетики, пацієнти з проблемами із щитовидкою, захворюваннями шлунково-кишкового тракту, літні, курці, а також ті, хто сидить на жорстких дієтах та приймає низку ліків (глюкокортикостероїди, НПЗП, ест) , антибіотики).
Найбільш ранніми симптомами неалкогольної жирової хвороби печінки можуть бути нетипові ознаки:
- слабкість, підвищена стомлюваність, порушення сну,
- тяжкість, дискомфорт або біль у правому підребер’ї,
- головний біль, запаморочення, біль за грудиною, задишка,
- метеоризм, нудота, порушення випорожнень.