Схуднення – це не завжди добре. Нове дослідження, в якому взяли участь майже 200 тисяч людей, показало, що для людей з ожирінням зниження ваги справді корисне, а ось тим, хто вже стрункий, воно лише шкодить.
Відомо, що через ожиріння у людини можуть розвинутись серйозні хвороби, у тому числі діабет другого типу. Група вчених із Гарвардської школи громадської охорони здоров’я ім. Т. Х. Чана (США) вивчили результати трьох проспективних когортних досліджень. Ці дослідження проводилися з 1988 до 2017 року. Вік їх учасників варіювався від 24 до 78 років. Усіх добровольців розділили на сім груп залежно від методів схуднення, за рахунок яких вага знизилася більш ніж на 4,5 кг. Ці способи включали вправи, низькокалорійну дієту, дієту з низьким вмістом калорій + вправи, голодування, комерційну програму схуднення, таблетки для схуднення, голодування + комерційну програму + таблетки для схуднення.
Найефективнішим у довгостроковій перспективі методом були фізичні вправи. Також у цьому випадку вага у людей через чотири роки після схуднення збільшувалася не так сильно.
Крім того, через 24 роки у всіх, хто страждав на ожиріння, знизився ризик розвитку цукрового діабету другого типу. Зокрема, під час виконання фізичних вправ ця ймовірність зменшилася на 21 %, а при прийомі таблеток для схуднення – на 13 %. У тих, хто мав зайву вагу, цей ризик знизився на 9% при виконанні фізичних вправ, а при прийомі таблеток він, навпаки, збільшився на 42%.
Крім того, у худих людей будь-яка втрата ваги була пов’язана з підвищенням ймовірності зіткнутися з діабетом. Найсильніше цей ризик збільшувався при прийомі таблеток або при поєднанні голодування, комерційної програми схуднення та таблеток для схуднення (на 54%), найслабше – при виконанні вправ (на 9%).