Вчені з Гарвардського університету виявили, що стрес, депресія та тривога сильніше пов’язані з тривалим перебігом COVID, ніж хронічні захворювання серця та легень. Дослідження опубліковано в журналі JAMA Psychiatry.
Автори проаналізували дані трьох тисяч пацієнтів, які перехворіли на коронавірус. Усі пацієнти працювали медсестрами та заповнювали анкети протягом 19 місяців, починаючи з квітня 2020 року.
Дослідники виявили, що тривалий COVID був на 30-50% ймовірнішим для тих, хто мав депресію, тривогу, самотність або особливо турбувався через COVID. Дивно, але ці фактори сильніше впливали на ймовірність тривалого коронавірусу, ніж супутні фізичні захворювання, включаючи гіпертонію, діабет, високий рівень холестерину, астму та рак.
Більше 40% тих, у кого розвинувся тривалий COVID, раніше не мали психічних захворювань. Результати дослідження залишилися такими ж, коли з аналізу виключили учасників, які мали психічні, когнітивні та неврологічні симптоми до коронавірусу.
За іронією долі, результати подібних досліджень можуть посилити занепокоєння людей через коронавірус. Тим не менш, вони є важливим і своєчасним нагадуванням про пріоритетність психічного здоров’я навіть в умовах глобальної пандемії.
Команда підкреслює, що це аж ніяк не означає, що всі тривалі симптоми COVID є психосоматичним. Більшість інших тривалих симптомів COVID, таких як кашель, не є симптомами, пов’язаними із психічним захворюванням. Фізичні та психічні чинники слід розглядати разом.
Недоліком дослідження є те, що більшість учасників були білими жінками із середнім віком близько 50 років. Крім того, дослідники встановили лише кореляцію, а не причинно-наслідковий зв’язок.
Мільйони людей в даний час страждають від тривалого COVID, який проявляється різноманітним набором симптомів, які можуть зберігатись місяцями або навіть роками.