Для більшості людей ранковий підйом взимку — схожий на подвиг: будильник дзвонить, розриваючи тишу, але він не в змозі витягти свідомість. Навколо так холодно і некомфортно, за вікном тьмяна темрява. А в ліжку так тепло та затишно. У результаті час пробудження переноситься ще п’ять хвилин, а потім ще.
Усі спроби «доспати» не допомагають. Ви знову робите висновок, що потрібно раніше лягати, знову спізнюєтеся на роботу, а стан розбитості, млявість та сонливість переслідують протягом усього дня.
Перше, що варто зробити, — проаналізувати можливі причини недосипання та важких підйомів. До речі, ви можете звернутися за консультацією до лікаря-терапевта, невролога чи сомнолога і вже разом з ним подумати про причини та шляхи вирішення проблеми.
Людині для відновлення сил, повноцінного оновлення клітин, внутрішніх органів та здорового перебігу обмінних процесів необхідно спати не менше восьми годин на день. Враховуючи сучасні реалії з великими навантаженнями, хоча б сім годин. До того ж на справді для здорового сну лягати потрібно не пізніше 23:00–23:30.
Після опівночі та в середньому до світанку виробляється мелатонін – гормон епіфіза, який регулює добовий ритм обмінних процесів організму, що грає також і антиоксидантну роль. Він тому й отримав назву «гормон сну», тому що виробляється під час нічного відпочинку та, що важливо, у темряві. Нестача мелатоніну та перевтома можуть викликати безсоння та невроз, розлади поведінки, розвиток з часом хронічних захворювань, наприклад серцево-судинних.
Якщо ви спите 5-6 годин і лягаєте після опівночі, чи варто дивуватися, що вранці не можете прокинутися? Тут варто скоригувати для себе режим сну та відпочинку, раніше лягати та збільшити кількість годин сну.
Декілька порад, які допоможуть добре виспатися
- Упорядкуйте у своєму житті співвідношення праці та відпочинку, виділіть кожен день час для себе. Не беріть роботу додому та постарайтеся урізноманітнити свою діяльність у період відпочинку.
- Виключіть перед сном прийом їжі або тонізуючих напоїв, важкі фізичні навантаження, використання гаджетів. Краще прогуляйтеся на свіжому повітрі або віддайте перевагу спокійним заняттям. До речі, їжа перед сном може стати причиною появи хропіння.
- Лягайте і вставайте в той самий час – так організм привчиться до єдиного режиму, вставати стане легше.
- Подбайте про правильне місце для сну.
Забудьте про улюблений диван, який набув форми вашого тіла. Причинами хронічного недосипання та важкого пробудження можуть бути «неправильні» подушка та матрац. Незручна поза для сну, порушення кровопостачання, м’язова напруга не сприяють ні швидкому засинанню, ні відновленню організму.
Ось деякі моменти, які допоможуть вам вибрати спальні приналежності, що сприяють здоровому сну. Ви не помилитеся, якщо виберете ортопедичні матрац і подушку: не важливо, якою мірою жорсткості вони будуть, важливо, що їхня «конструкція» не порушуватиме фізіологічні процеси та відпочинок. Важливо, щоб хребет залишався рівним і розслабленим, а не «провалювався», зберігаючи свої вигини.
Не забувайте регулярно міняти постільні речі, згодом вони можуть деформуватися. Термін придатності може бути написаний на самому виробі – подивіться на нього після покупки, перш ніж викинути упаковку.
Що допоможе прокинутися?
- Вставайте в один і той же час. Тут йдеться знову ж таки про режим. У вихідні дні він у більшості людей збивається, тому що є спокуса валятися в ліжку якомога довше. Однак встановлення єдиного режиму у вихідні та робочі будні привчить організм підніматися за сигналом будильник без стресу.
- Не вставайте з ліжка різко. Розплющіть очі, дайте їм звикнути до темряви. Потім добре потягніться, рухайтеся в ліжку, розминаючи м’язи. Ці прості дії простимулюють кровообіг і допоможуть скинути залишки сну.
- Зробіть кілька простих вправ – ранкову зарядку: присідання, нахили, випади, скручування. І прокинетеся, і разімнетеся.
- Прийміть контрастний душ. Вода підбадьорить вас та додасть енергії на весь день. Але це має бути саме душ, розслаблюючу ванну краще приймати увечері.
- Не пийте каву натще. Коли ви встаєте з ліжка, рука мимоволі тягнеться до кави. Багато в чому це «вина» думки, що укорінилася, що кава допомагає миттєво прокинутися. Однак кава негативно може вплинути на здоров’я шлунково-кишкового тракту, загостривши хронічне захворювання, будучи випитим натще. Якщо не відчуваєте голоду з ранку, злегка перекусіть. Каву можна замінити чашкою чаю – це теж тонізуючий напій. А натще краще випити склянку теплої води, запустивши обмінні процеси в організмі.
Поки збираєтесь, увімкніть улюблену рухливу музику – активний настрій та гарний настрій будуть забезпечені!